Fotbal pe bune in Regionenliga 6 feminina Württemberg in etapa a VI-a!

Etapa cu numarul 6 pentru fotbalul feminin german din Regionenliga 6 Württemberg s-a desfasurat duminica 22 octombrie. Si-au fost jocuri si jocuri... Adevarat este ca odata cu inaintarea in campionat, etapele trec una dupa alta si-ncep sa se vada intentiile... Dar pana la jocul ala din derby, care pe care, din weekend-ul care sta sa inceapa, haideti sa vedem ce s-a intamplat la borna 6...

SV Bergatreute - TSV Grünkraut 3-2

Au marcat: Simone Büchele (min.15 si min.49) si Amelie Schwarz (min.64) respectiv Lena Milz (min.38 si min.73)

A fost un meci interesant la Bergatreute. Oaspetele echipate in verde si gazdele verzi echipate de data asta in negru, au jucat un fotbal de calitate. Spunea cineva ca pozitia in clasament a jucatoarelor vizitatoare este una mincinoasa comparativ cu ceea ce arata pe teren... Acuma este adevarat ca fotbalul te pedepseste uneori... Sau iti pedepseste nereusitele din atac... Noi romanii spunem ca ,,ocaziile se razbuna''... Si-atunci... Cu siguranta ca jucatoarele celor doua combatante se cunosc destul de bine si-atunci s-a teecut peste cele 15 minute de tatonare traditionala... S-a jucat pe contre in debut de mitan, mult, poate prea mult intre cele doua careuri de 16m... Atunci cand nimic nu anunta, o aruncare de la marginel a echipei gazda pe flancul drept, o centrare in forta la marginea careului mare, o incercare de degajare a unei jucatoare a oaspetelor, o contra a unei jucatoare a gazdelor, mingea ajunge la Simone Büchele, un sut plasat de la 17m o tintuieste pe linia portii pe portarita vizitatoarelor si din minutul 15, 1-0!... Oaspetele ies la joc, gazdele se apara sus, pe la 40m de propriul portar... Doua faze consecutive de atac al gazdelor, doua off side-uri... Gazdele pun presiune pe aparatoarele vizitatoare, si doar norocul face ca dupa un corner sa nu avem pe tabela 2-0... Si-asa ca-n fotbal cand unii rateaza aialalti marcheaza. In minutul 38 pe atacul din flancul stang al oaspetelor, o centrare pe jos si o simpla formalitate pentru Lena Milz, atacantul din Grünkraut pune latul pentru 1-1! A fost de fapt si rezultatul pauzei dintre cele doua echipe. Repriza a II-a a fost o continuare a sfarsitului primeia... Echipa gazda in atac incercand sa-si apropie victoria si cele 3 puncte puse in joc. De la dorinta a fost un mic pas pana la biruinta. In minutul 49 al jocului, dupa o lupta surda la mijlocul terenului pentru minge, Simone Büchele primeste mingea pe la 25 de metri de poarta oaspetelor, o dribleaza pe  Petra Locher, si desi inconjurata de 3 aparatoare ale oaspetelor reuseste in rist interior cu piciorul drept direct in vinclu pentru 2-1!... Cu aceasta dubla personala, Simone Büchele ajunge la al treilea gol in actuala stagiune. Urmeaza o serie de schimbari in cele doua team-uri, de jucat se joaca asa pe alocuri cu oaspetele punand presiune pe apararea gazdelor. Mareike Jaehnz, goalkeeperul echipei din Bergatreute are doua parade consecutive pe care scria ,,goluri''...  Si omologul din poarta vizitatoarelor una... Apoi alte doua ale portarului din Bergatreute... Si se face 3-1 in minutul 64! Nou intrata in joc, Kim-Laura Malthaner, face o cursa solitara de vreo 40m, suteaza in cross, mingea deviata ajunge la Amelie Schwarz si din 7m aceasta trimite pe langa portarul celor din Grünkraut. Din nou iese la rampa portarul celor din Bergatreute, odata iesind in afara careului mare si degajand in aut, a doua oara plonjand curajos in picioarele lui Cleo Deutschmann... In minutul 73, decarul Chiara Igel centreaza perfect de la marginea careului mare in fata lui Mareike Jaehnz, goalkeeperul gazdelor incearca sa iese sa inchida unghiul dar Lena Milz ajunge si pune latul pentru 3-2! A fost dealtfel rezultatul final al unui joc frumos de angajament in care jucatoarele celor doua echipe au facut mare risipa de energie... Dupa parerea mea, portarul celor din Bergatreute, Mareike Jaehnz,  poate fi considerata omul jocului...