Etapa ciudata aceasta ultima desfasurata in divizia handbalistica feminina! Unde nu pot ele, intervin EI/ELE si tot asa iese cum au stabilit...

Am zis sa fiu acasa la cei 161 de ani de la Unirea Principatelor Romane... Am ajuns in tara, nu si acasa din pacate... Ca un fotograf perspicace, evident ca mi-am bagat aparatul foto in bagaj... Mi-a trecut mie prin cap ca se-ncurca borcanele? Adica borcanele nu s-au incurcat, doar bagajele mele nu mi-au ajuns... Nici nu mai conteaza acum... Am fost am spus o rugaciune in Bucuresti la un monument, am fost la un meci din divizie la handbal si cum calatorului ii sta bine cu drumul, tusti la marele derby Dacia-Activ... Sa le luam pe serii, c-asa ne place noua sa fim ordonati, nu?

In Seria A, etapa a XII-a

Evident ca incepem sa ne iesim din pepeni cand discutam despre aceasta serie! Seria in sine, e una OK, sau asa ar trebui sa fie... Parca intereseaza pe cineva ca unii dam bani corespondentilor si-acestia cauta salile de sport prin orase, in orase in care de fapt in ziua respectiva nici vorba ca s-ar juca handbal... Asa sta treaba cu FRH-ul nostru cel de toate zilele... Curios, dupa ,,miniscandalul’’ Brasov-Sfantu Gheorghe, am trimis corespondent la jocul dintre National Brasov si HCF Piatra Neamt... Acuma sa nu va imaginati ca pe site-ul federatiai a aparut numele salii in care trebuia sa se dispute jocul! Cum nu va imaginati probabil ca jocul  ar fi fost anuntat ca suspendat, amanat sau mai stiu eu cum... Tipic FRH-ului, nu? Avem noi ce avem cu ei! Ba nu, noi avem ce avem cu nesimtismul lor cras... Noi dam bani si pe ei ii doare la basca de noi! Lucrurile nu o sa ramana insa asa de data asta, pentru ca, chiar nu mai vreau... O sa aflati mai multe despre demersurile noastre, curand... Lumea o invidiaza pe doamna Alexandrina Soare de la Galati! Acuma pe buna sau pe nebuna dreptate... Femeia e profesionista cat nu ne imaginam... Bine, ca are si lot cu care sa-si permita... Sa nu spunem ca si-a castigat si-o pozitie in clasament cu echipa CSM Galati... Ei bine, CSM Galati, s-a deplsat pentru jocul din aceasta etapa la Roman. Nu se punea nicio clipa la indoiala castigatoarea jocului. Ce ne-a surprins insa, tactica adoptata de doamna Soare... 15-20 de minute joaca ,,piesele grele’’ din echipa, apoi intra pe teren toata lumea... Va imaginati acuma ca si scorul inregistrat dupa acele minute este deja confortabil, asigurator al victoriei si implicit al celor 3 puncte puse in joc... Daca ar avea CSM-ul din Galati si-un portar pe masura echipei... Restul is vorbe goale!

CSM Roman – CSM Galati 20-33 (10-17)

CSM Roman: Popa, Anghel – Neamtu 15, Adin 2, Apoputoaei 2, Cretulescu 2, Crisnuta, Rosu, Vaduva, Motriuc  Antrenori: Vasilica & Viorel Lazar

CSM Galati: Anghel, Caragea, Micu – Andrita 5, Trofin 5, Cilici 4, Clisu 4, Gheorghe 3, Sheiko 3, Bokaric 2, Gogu 2, Tanasa 2, Balaban 1, Cioaric 1,  Valean 1, Duda  Antrenor: Alexandrina Soare

Excelent arbitrajul celor doi delegati, Marcel Nicolaevici si Ionut Bargauan in primele 20-25 de minute... Apoi au intrat si ei in ritmul plictisitor al partidei si-au inceput sa mai greseasca, dar uman...

CS Stiinta Bacau – HC Dunarea Braila DivA 27-27 (16-16)

Stiinta Bacau: Robu – Manoila 8, Tala 6, Padurariu 4, Croitoriu 3, Faig 3, Teslariu 2, Grigoriu 1, Boricean, Oprea, Pristavu, Visan Antrenori: Ion Arsene & Georgiana Vintu

Dunarea Braila DivA: Caraman, Perianu – Ichim 9, Sandu 7, Gheorghe 4, Contu 2, Terciu 2, Cotet 1, Gaspar 1, Sava 1, Iordache Antrenor: Cristi Preda

Seria B, etapa a XVII-a

Jocurile din aceasta serie B au debutat odata cu intalnirea din Sala Iris, acolo unde s-au intalnit, ACS Spartac UNEFS Bucuresti si CS Danubius Calarasi. O vreme frumoasa pentru handbal, afara, ca inauntru, putinii spectatori care-au asistat la joc, au avut de indurat... Corespondentul Maxim Stratulat, a intrebat o sportiva din tabara gazdelor: ,,Mie mi-a cam tremurat mana pe pix, voua nu va este rece?’’ Daca una dintre sportive a pus rusinata capul in podea, o alta a ingaimat: ,,Asa-i aici la Iris. Nici nu ai cui te plange...’’ Si unele handbaliste de la Calarasi au spus: ,,Venim aici pregatite. Stim ce vreme ne intampina de fiecare data, vara sau iarna, aici tot rece e!...’’ Ce parere au cei de la Federatia Romana de Handbal oare? Sau au vreo parere?... Ma indoiesc despre faptul ca nu stiu in ce conditii se desfasoara jocurile... ,,Vazusem picioarele unor sportive aproape invinetite. Si-ale unuia dintre cei doi arbitri!’’ imi scria in e-mail corespondentul... Handbalistele Calarasiului si-au aratat intentiile de la inceputul jocului. Nici nu s-au asezat bine in teren handbalistele gazde ca dupa 13 secunde tabela s-a modificat: 0-1 Gavrila! Forma excelenta prin care trece goalkeeperul Ramona Dumitru a avut urmari pe tabela de scor: timp de 4 minute, atacurile gazdelor s-au oprit de fiecare data in palmele goalkeeperului calarasean! Nu au reusit sa se detaseze pe tabela insa colegele de echipa. S-a facut totusi 1-1 dupa golul marcat de veterana de aproape 35 de ani, Cristina Mincu, cu putin inainte de-a se afisa pe tabela minutul 6... In urmatoarele 6 minute, vizitatoarele inscriu pe banda rulanta si scorul se face 1-6 dupa o aruncare de la 12-13m a Oanei Bidascu! Ana Maria Musat face 2-6 in acelasi minut 12! Vine si-al treilea gol al minutului, 2-7, aceeasi Gavrila de la vizitatoare. Dupa 3-7 in minutul 14 prin golul marcat de aceeasi Mincu, oaspetele, cu o poarta securizata de Dumitru, iau 7 lungimi avans pe tabela, dupa 17 minute de joc, cu Oana Bidascu peste tot, la constructie, la finalizare, pe aparare, un adevarat Playmaker in tabara calaraseana. Jucatoarele gazdelor se precipita, in timp ce adversarele lor, vizitatoarele, intra intr-o relaxare prematura... In minutul 21, reusesc gazdele sa marcheze prin Valentina Popa si 4-10 pe tabela! Pana la pauza, gazdele reusesc sa mai inscrie de doua ori, iar oaspetele de 6 ori, astfel ca se intra la vestiare cu 6-16! Repriza secunda incepe cam la fel ca si prima, doar ca, gazdele au mingea pe care-o pierd copilareste, oaspetele pe contraatac fac 6-17, aceeasi Gavrila, in forma excelenta de joc. Nu au timp sa se bucure prea mult jucatoarele din Calarasi pentru ca repede, 7-17 pe tabela, dupa un gol frumos marcat de Maria Ivan. Diferenta de 10 goluri inregistrata la pauza, creste usor, vizitatoarele pun usor lungimi, chiar daca jucatoarele gazdelor incearca sa limiteze proportiile scorului... In minutul 38 al jocului, 10-22 pe tabela de scor, pentru ca dupa alte 10 minute, minutul 48, 13-27, dupa probabil cel mai frumos gol al jocului inscris de aceeasi jucatoare cu numarul 14 din tabara vizitatoarelor, Gavrila! Cu 9 minute inainte de final, pe tabela de scor era afisat 16-28! Din acest moment, gazdele au epuizat benzina, si jucatoarele vizitatoare profita, inscriind de 7 ori, ducand scorul la 16- 35! In minutul 59, 17-35, dupa golul gazdelor marcat de Ivan. In ultimele 60 de secunde ale jocului, ambele echipe joaca, cu ,,garda jos’’, vizitatoarele marcheaza de 3 ori, ultima reusita cu 4 secunde inainte de final, 17-38, gol marcat de ultima jucatoare a vizitatoarelor care nu reusise sa-si treaca numele pe lista marcatoarelor din randul jucatoarelor de camp, Ana Maria Florea, iar cand sirena anunta finalul de joc, mingea intra in plasa vizitatoarelor pentru scorul final de 18-38, Pascal inchizand lista marcatoarelor jocului! 1-4 a fost raportul eliminarilor de doua minute, intr-un joc destul de curat din punct de vedere sportiv.

ACS Spartac UNEFS Bucuresti: Scaunasu - Mincu 5, Ivan 5, Pascal 3, Popa 2, Mortu 1, Musat 1, Niculescu 1, Arabagiu, Ciobanu, Halmagyi, Maracine, Stan, Todean Antrenor: Ilie Caramizaru

CS Danubius Calarasi: Dospinescu, Dumitru, Salata - Croitoru 10, Gavrila 10, Vilcu 5, Racho 3, Radutu 3, Bidascu 2, Florea 2, Stan 2, Paval 1 Antrenor: Cristian Gavrila

Au arbitrat bine A.Diba si G.Duminiciou, ambii din Pitesti.

CSM Bucuresti DivA - ACS Sc. 181 SSP Bucuresti 20-24 (9-13)

CSM DivA: Sandulache, Preda – Voica 6, Mihai 5, Lascateu 4, Morogan 2, Gheorghe 1, Csavar 1, Finaru 1, Dan-Zamfir, Dumitrascu, Gadaleanu, Krautner, Muclea, Petrea  Antrenori: Razvan Udristoiu & Florica Iliescu

Sc. 181 Bucuresti: Balan – Draghici 6, Milea 4, Rosu 4, Stan 3, Teodorescu 3, Nicolau 2, Ciobanu 1, Vicentiu 1, Necula Antrenor: Razvan Rapciuga

Arbitraj bun: M.Ciutacu(B)/I.Tita(PH)

HC Dinamo Bucuresti - CSU Neptun Constanta 21-32 (9-15)

Dinamo: Dica, Pasalan – Zamfira 4, Gheorghe 3, Mihai 3, Zecheru 3, Arvatu 3, Nitescu 2, Birton 2, Tincu 1, Popescu  Antrenor: Nicoleta Alexandrescu

CSU Neptun Constanta: Ivascu, Nedelcu, Marchidan – Gijulete 7, Ciucanu 6, Ilie 4, Oprica 3, Verde 3, Stanciulescu 2, Caldare 2, Bari 2, Matei 2, Negoita 1 Antrenori: Ion Ivan & Lacramioara Ilie

Arbitraj excelent Teodora Margarit(AG)/Ana Maria Pirciu(AG)

Echipa CSU Stiinta Bucuresti a stat in aceasta etapa.

In Seria C, etapa a XII-a

Etapa a debutat in aceasta serie vineri 24 ianuarie odata cu jocul din Sala ,,Energetic’’ dintre echipa National Ramnicu Valcea a centrului de excelenta al FRH si CSM Targu Jiu. O partida controlata de la un capat la altul de cei doi fluierasi locali, arhicunoscutii celebrii arbitri C.Ilina - A.Stamatoiu... Jocurile au fost facute clar pentru echipa prahoveana Activ... Un arbitraj tovarasesc impus de directiva Misu Bocan cu tinta precisa... Nici 100 de ani daca dura partida, jucatoarele din Targu Jiu nu reuseau sa se apropie de gazde pe tabela... Sa spunem si pe aia dreapta insa, jucatoarele de la Tg.Jiu au ratat pentru tot campionatul, de unde au vrut si n-au vrut...

National Ramnicu Valcea – CSM Tg.Jiu 24-16 (11-5)

National Rm.Valcea: Rus, Marica, Datcu – Lixandroiu 6, Stamin 3, Coman 3, Tirle 3, Neacsu 2, Ailincai 2, Predescu 2, Ghetu 1, Lupei 1, Trajic 1, Sandu Antrenori: Mia Radoi & Claudiu Marasteanu

CSM Tg. Jiu: M. Dumanska, Ciuchiatu – Zinatullina 8, Predoi 5, Stanca 3, Chirita, Rotaru, Olariu, Diaconescu, Toader, Frunza Antrenor: Liviu Andries

Arbitraj incalificabil C.Ilina(VL)/A.Stamatoiu(VL)

ACS Noi Klub – CSU Targoviste 29-27 (15-16)

ACS Noi Klub Odorheiu Secuiesc: Nedelcu – Balint 7, Lukacs 6, Munteanu 6, Gereb 4, Chiratcu 2, Sandor 2, Simma 2 Antrenor: Zsolt Mester

CSU Targoviste: Tronici – Lita 11, Ivanciu 8, Ilie 4, Marin 2, Ene 1, Mihai 1, Milea Antrenor: Aurel Iancu

Derby-ul derbyurilor CS Dacia Mioveni 2012 – Activ Prahova Ploiesti 15-15 (9-9)!

Intai sa-i uram viata lunga lui Ion Georgescu in calitate de bunic, pentru ca de vreo 4 zile, primarul orasului Mioveni a intrat in randul bunicilor! Pe siteurile de socializare, zarva mare despre acest joc... Daca tot ii sunt numarate zilele la Rapid, va imaginati cine a facut o vizita Mioveniului mai zilele trecute? Exact! Marchesini & Amariei... Oare de ce? Bine, nu ne intereseaza pe noi pe unde se plimba oamenii... Sau ar trebui sa ne intereseze ca uite cum se involburara iar apele... Si uite asa, linistea dinaintea furtunii... Atmosfera superba in Trivale, cam ca pe Marakana sarbilor! Bine, laalte dimensiuni... Un 7 de liga trimis de ,,principalul’’ Ion Georgescu pe parchet... Patimas rau edilul... Ar trebui totusi sa-l lase pe Gheorghe sa-si faca meseria... De ce spun asta? De cateva ori a coborat pana la banca din tribuna domn’ primar sa-i dea indicatii lui Daniel Gheorghe... Parerea mea tinere bunic, nu prea e ok asta! Patima ca patima, stim ca te si pricepi, dar cum sa vina Gheorghe la primarie si sa-ti spuna dumneatale care acte sa le semnezi si care sa nu... Intreb si eu, chiar daca te vei supara pe mine... Sau daca tot ai fost pana acolo, trebuia sa oiei pe Norica de mana si sa o intrebi: ,,Tu in care echipa joci domnisoara?’’... Cunoscand-o pe Anca Onicas destul de bine, n-am inteles ce tot cauta pe banca... Facea faza de aparare si tusti la banca... Pai domn’ profesor Daniel Gheorghe, sa nu te aud vaitandu-te vreodata ca ,,te-a facut vestiarul’’, ok? Se numeste lucru manual asta... O vezi ca nu vrea si insisti cu ea? Aveam pretentii de la dumneatale domnule profesor!... Dupa ce-o da-n ate in minutul 1 de la 7m Roxana Cirjan, oaspetele se instaleaza la conducerea jocului si au in minutul 8, 1-4 pe tabela, profitand de balbele din aparare ale miovencelor si imprecizia paselor pe faza de atac... Ciudat a fost ca-n primele minute, nimeni nu-si asuma aruncarea la poarta prahoveana!... Un joc pe contre, o aparare mai mult decat agresiva a oaspetelor, ajutate si de zanele Georgiana Doana - Ana Maria Gociu delegate sa conduca acest joc, gazdele nu reusesc decat sa tina in spatele adversarelor distanta de doua lungimi... Nici nu mai conteaza ,,un picior’’, nu mai conteaza o fortare in atac transformata ca au vrut ele in aparare in semicerc si penalizare cu aruncare de la linia de 7m... Cert a fost ca, in minutul 23 al jocului tabela arata 7-9! Doar minunatii suporteri credeau in victorie... Au scandat intr-una ca vor victoria... Au reusit gazdele sa egaleze la 9 situatia pe tabela si puteau intra in avantaj la cabina, daca ar fi fost lasate de zane... Acestea insa n-au fost de acord ca Dacia sa aiba avantaj pe tabela ca-n primul minut si-au scos mingea din poarta chiar daca a fost gol valabil... Si uite asa isi freca mainile de bucurie nea Misu Bocan, 9-9 rezultat cu care echipele au plecat la vestiare! La reluarea jocului, Dacia marcheaza si preia conducerea dupa vreo 30 de minute de joc... Ma uitam la meci si nu-mi venea sa cred! NEPUTINTA si rea vointa clar... In afara de Cirjan si Banciu, niciuna dintre jucatoarele gazdelor nu si-au asumat nimic! Nu va ganditi ca au reusit prea multe jucatoarele Activului... Ca nu, nici ele... Si uite asa, au trecut vreo 12 minute din mitanul secund si nimic nu se intampla dupa 10-9... 10-10 in minutul 42, cand Ana Seban a reusit sa marcheze pentru vizitatoare... Zanele fluierau si erau fluierate... Degeaba strigau oamenii ,,Hotii, hotii’’ Era clar ca ele nu puteau fii numite hoti, nu-i asa? 11-10,11-11, 12-11, 12-12 si 12-13... 13-13 cu 10 minute inainte de final... Un joc urat rau! Domn’ Georgescu habar n-am ce indicatii dadea, ca si mai rau facea coborand acolo, facandu-i pe unii sa-si treaca mainile prin par... Tot in minutul 50 in care-au egalat gazdele, a fost minutul in care a fost lasata si pentru faza de atac in teren Onicas si o aruncare tipica ei, 14-13! In poarta, Ramona Dumitrache a facut adevarate minuni, incurajata in permanenta de Ionica Munteanu... este clar ca Ramona are trainer bun... 14-14 face din nou Ana Serban in minutul 52 al meciului... Se joaca pe contre, care pe care... Oaspetele au sansa sa treaca in avantaj, dar parada miraculoasa Ramona Dumitrache si fara sa se bucure isi pune coechipierele pe contraatac... Minutul 58, Alexandra Banciu slalomeaza jaloanele Activului si o da-n ate, 15-14! Poate sa-si puna cat vrea Daniel Gheorghe mainile in cap si sa-si puna ce fel de intrebari o vrea, daca zanele vad fault si nu fortare cum a vazut toata sala... Veterana Iryna Shutska  arunca de la sold surprinzator si pentru Ramona Dumitrache: 15-15! Miovencele pleaca la atac...  Plimba mingea pe toata lungimea semicercului oaspetelor, lung, prost si fara niciun rost... Nimeni nu-si asuma aruncarea... Doar Cirjan incearca sa sparga barajul exact al aparatoarelor prahovene... Insuficient! Zanele se grabesc sa ridice bratele pentru pasiv... Anca Onicas paseaza de parca ar juca in verde! Ce-i putred aici, habar n-am! Dar va spun cu certitudine ca este! Activul pleaca la atac pentru cele trei puncte ale victoriei... Ciupitu-si cere ultimul timp de odihna cu 19 secunde inainte de final! Atmosfera incendiara in sala!... Si primarul e jos aproape de banca dar e degeaba... El e primar nu principal! Sa-i spuna cineva asta! Am vrut sa-i spun eu, dar n-am vrut sa-i stric ziua aia in care a devenit bunic... El patimas, si e de inteles, iar eu nu-s suporter al Daciei, ci un biet acolo... Oaspetele nici nu incearca sa arunce la poarta, semn ca pentru ele egalul e cat o victorie! La ce le-o ajuta insa? Poate ca se gandesc la National Rm.Valcea – CSM Tg.Jiu de cu o zi inainte?... 15-15 ciudat rau acest scor al acestui si mai ciudat meci...

Dacia Mioveni: Munteanu, Dumitrache, Constantin – Cirjan 6, Banciu 4, Toader 2, Constantinescu 1, Deaconu 1, Onicas 1, Ciolponea, Dalea, Lipara, Pirvulescu, Serban, Taran  Antrenor: Daniel Gheorghe

Activ Prahova Ploiesti: Paraschiv, Popescu – Cretu 7, Serban 3, Shutska 2, Besleaga 1, Ciuplea 1, Neacsu 1, Andrita, I.Leustean, Mures, Panaite, Stoica Antrenor: Florin Ciupitu

Stateam dupa joc si beam o cafea cu doamna corespondent, prezenta in sala, si-mi spunea doamna: ,,Ce ti-e domnule si cu handbalul asta! Imaginati-va cateva clipe doar, cati isi freaca mainile acum? Cred ca toti! Domnul Danulet, fostul... Doamna Amariei, fosta si ea... Oameni care-au mancat totusi o paine alba, cred eu aici la Mioveniul asta! Si Daniel Gheorghe isi freaca palmele zic eu, pentru ca un egal contra principalei contracandidate la sefia seriei. Oameni hirsiti, de-o parte si de alta. De ce nu s-ar bucura toti? In fond nu-i nicio pierdere!’’ Da chiar asa... cam are dreptate doamna!

Slab arbitrajul zanelor Georgiana Doana - Ana Maria Gociu, un arbitraj dupa parerea mea, ,,la comanda’’... Uite asa cele doua isi pastreaza locurile in clasament si dupa aceasta a XII-a etapa...