Debut cu dreptul in Verbandsliga 2019/2020 pentru cei de la TSV Berg dupa 2-1 acasa cu Calcio Leinfelden-Echterdingen! Vezi rezultatele complete ale rundei inaugurale si Topul marcatorilor!

Cu doua ore inainte de startul jocului de la Berg dintre gazdele de la TSV si oaspetii de la Calcio Leinfelden-Echterdingen, ploua de parca s-ar fi rupt cerul, chiar daca afara erau 23 de grade Celsius... Norii s-au risipit destul de repede insa si-a aparut soarele, o vreme buna pentru fotbal, pentru debutul din Verbandsliga editiei de campionat 2019/2020. Lumea nu s-a prea inghesuit la stadionul din Berg, poate si speriati de ploaie... Usor insa, au inceput sa apara spectatorii si parcarea de langa stadion a devenit parca neincapatoare... Vremea excelenta a lui 10 August, un teren perfect si gandurile trainerului Oliver Ofentausek, care nu putea alinia la start cel mai bun 11 posibil... Asa-i in fotbal cu accidentarile astea, bata-le vina! N-a fost vreme de lamentari si vaicareli pentru ca iata, au venit la Berg ,,macaronarii’’ de la Leinfelden-Echterdingen. Un inceput de meci fara prea multe tatonari. A fost un joc surd la mijlocul terenului doar vreo 3-4 minute. Gazdele din Berg au calcat acceleratia, iar dupa cateva pase la centrul terenului, o angajare pe dreapta pentru Jannik Wanner si-o centrare la care a iesit exact goalkeeperul oaspetilor Hüsrev Kop. Dupa repunerea in joc a mingii, la centrul terenului mijlocasii gazdelor fac un presing care da rezultate si capul lui Vlad Munteanu e retinut de acelasi Kop. S-a jucat pe contre, mai mult intre cele doua careuri mari. Din contrele barbatesti pentru minge, a iesit accidentat inca din minutul 24, Erdem Akcan, inlocuit cu Timo Bäuerle. Oaspetii au avut o banca subtire, cu doar patru jucator disponibili pentru schimbari... Si in minutul 37, sunt nevoiti sa faca si-a doua schimbare, Athanasios Raptis intra pe teren in locul lui  Diamant Avdiu. Ocazii au fost pentru ambele tabere dar scorul de pe tabela a ramas alb pana in minutul 43, cand contrar cursului jocului, oaspetii dau lovitura, profita de indeciziile fundasilor gazdelor si 0-1 pe tabela (imaginara)! A fost o bucurie a oaspetilor destul de scurta. Asta pentru ca, deloc impacati cu gandul unui debut cu infrangere, jucatorii de la TSV se incurajeaza reciproc, nu pleaca in pamant capetele, paseaza rapid surprinzandu-i pe ,,italienii’’ de la Calcio si imediat ce-am intrat in minutul 45, noua achizitie a celor de la TSV Berg, Maschkour Gbadamassi reuseste iata la debut sa inscrie pentru 1-1 si sa aduca bucurie celor aproximativ 300 sau poate 350 spectatori... A fost golul egalarii si imediat centralul Martin Traub din Ehingen a fluierat finalul primelor 45 de minute ale mitanului. Repriza secunda, a fost si mai animata din punct de vedere fotbalistic. Ocaziile s-au inmultit la cele doua porti, au inceput sa apara si executiile ,,subtile’’ ale fotbalistilor gazdelor... Gazdele deloc impacate cu scorul de pe tabela, au calcat acceleratia. Numai ca mingea nu vroia sa intre in poarta adversarilor. Fie s-au opus cele trei bare in trei randuri, fie atacantii celor de la Berg au tras de putin pe langa sau l-au luat la tinta pe goalkeeperul Kop... Dupa o lovitura libera de pe la 35m de poarta vizitatorilor in care Dan Constantinescu si-a incercat norocul, mingea lovind zidul, aceasta-i revine fundasului de fier roman, ia la dribling doi dintre jucatorii oaspetilor, trecere excelenta printre acestia si unul dintre ei este nevoit sa-l puna la pamant. Lovitura libera de la marginea careului de 16m lateral stanga pe atacul gazdelor, executa perfect de roman la marginea careului de 6m al lui Kop, cap perfect pus de Maschkour Gbadamassi si cei peste 300 spectatori prezenti in tribune exulta... Cu 12 minute inainte de finalul celor 90 regulamentare, 2-1 si sprintul trainerului Oliver Ofentausek care-si imbratiseaza si felicita jucatorii! Pana la finalul de joc n-am mai notat decat cartonasul galben obtinut de Dan Constantinescu (gratuit) dupa traditionalul ,,Da’ ce-am facut?’’ adresat centralului Traub in minutul 81 si cateva incursiuni ale nou intratului Nikolas Deutelmoser ramase doar in memoria spectatorilor la impresia artistica. Un debut cu dreptul pentru cei de la TSV Berg in editia de campionat 2019/2020 din Verbandsliga!

RAFI – Stadion TSV Berg Berg

TSV Berg: Jonas Huchler, Andreas Frick, Dan Constantinescu, Nico Hummel, Arne Kittel, Maschkour Gbadamassi (min.86 Raphael Schmid), Marcel Fetscher, Dominik Damjanovic (min.64 David Brielmayer), Vlad Munteanu (min.80 Nikolas Deutelmoser), Andreas Kalteis (min.73 Can Bozoglu), Jannik Ikendo Wanner

Traineri: Oliver Ofentausek & Dr. Patrick Singrün

Calcio Leinfelden-Echterdingen: Hüsrev Kop, Josip Biljeskovic, Lukas Ryl, Aron Zogaj, Marcel Bahm, Aaron Nkansah, Diamant Avdiu (min.37 Athanasios Raptis), Valentino Stepčić, Erdem Akcan (min.24 Timo Bäuerle), Bastian Joas, Terry Offei

Trainer: Francesco Guerra

Arbitri: Martin Traub, Yannick Berger, Jakob Hailer

Spectatori: cca. 300 - 350

Au marcat: Maschkour Gbadamassi (min.45 si min.78) respectiv Terry Offei (min.43)

Celelalte rezultate ale rundei:

TSG Backnang - SKV Rutesheim  4-1

Au marcat: Marinic (19 si 87) Baez Ayala (25) 3:0 Maier(36) respectiv Crepaldi (85)

VfL Pfullingen - TSV Heimerdingen 1910 3-1

Au marcat: Linder(3 si 68), Früh (82) respectiv Öztürk (88)

TSV Essingen - SSV Ehingen-Süd 0-1

A marcat: Schenk (82)

FC Wangen - TSG Hofherrnweiler-Unterrombach 2-0

Au marcat: Demircan (51) Eninger (83 din 11m)

SV Fellbach - 1. FC Normannia Gmünd 0-0

VfB Neckarrems-Fussball - VfL Sindelfingen 4-1

Au marcat: Kenniche (18 si 90) Slawig (35) Ribeiro (78) respectiv Feigl (82)

1. FC Heiningen - FSV Hollenbach 1-3

Au marcat: Ruther (57) respectiv Hack (37) Limbach (80) Götz (88)

In topul marcatorilor, patru jucatori cu cate doua goluri dupa primul joc: Maschkour Gbadamassi de la TSV Berg, Nesreddine Kenniche de la VfB Neckarrems-Fussball, Lukas Linder de la VfL Pfullingen, Mario Marinic de la TSG Backnang.

Sursa info: FUPA.net