O victorie acasa si una in deplasare, o infrangere acasa, este bilantul la debut al echipelor din Banat in Liga2 de la noi!

Meciul dintre CSM Resita si "U" Cluj-Napoca a marcat startul noului sezon al Ligii2 de la noi. Editia de campionat 2019/2020 se anunta una extrem de disputata si asta pentru ca, sunt mai multe echipe cu/de traditie, care lupta sa ajunga in Liga1 chiar daca unele dintre ele evolueaza in prezent sub alte denumiri. Asadar, Rapid Bucuresti, Petrolul Ploisti, ,,U" Cluj-Napoca, CSM Resita, UTA Arad, FC Arges sau Farul Constanta, Dacia Mioveni, Poli Timisoara, Ripensia Timisoara, chiar Concordia Chiajna, echipe care au sau nu scopul declarat acela de accedere sus, in prima liga fotbalistica. Intre echipele esalonului doi, trei echipe din Banat, CSM Resita, ASU Politehnica Timisoara, Rpensia Timisoara, nesocotind-o aici pe vecina UTA Arad, echipa teritoriala in Crisana...

CSM Resita - ,,U’’ Cluj-Napoca 2-0 (1-0)

Startul noului sezon s-a dat pe ,,Mircea Chivu’’ in Valea Domanului din Resita, odata cu jocul dintre Metalu’ si ,,U’’, doua dintre echipele cu vechi state intr-ale fotbalului la noi. Metalu Resita, o nou promovata in liga secunda, a primit replica universitarilor clujeni, o echipa care in sezonul nu demult incheiat se batea la promovarea pentru Liga1. Noutati in ambele formatii fata de sezonul trecut... Daca la formatia carasana, conducerea a ales tineretea si constructia, de partea cealalta, clujenii au ales varianta ,,strainilor’’ inregimentand astfel mai multi jucatori din Portugalia, cu sau fara nume sonore in fotbal. Strategii si strategii... Prima ocazie a jocului, o trecem in contul rossonerilor, inca din minutul 2, atunci cand Poiana a sutat de la 22 de metri, dar goalkeeperul clujenilor Dur-Bozoanca este acolo si retine, aratand astfel clarele intentii... Dupa doar 3 minute, Dat i-a pasat bine in careu lui Ene, sutul atacantului rossoner din unghi, fiind retinut de-acelasi Dur-Bozoanca. Oaspetii clujeni ies la joc si isi trec in cont o serie de ocazii, trei la numar, prin acelasi jucator, Gavra. In minutul 13 Zimmermann i-a prins o lovitura de cap, in minutul 16 un sut din careu dar pe langa poarta si in minutul 28 cand a reluat peste poarta, tot cu capul. Presiunea accentuata a jucatorilor Resitei, avea sa fie intaia data concretizata pe tabela de scor in minutul 34, cand dupa un corner executat perfect de Daniel Vadrariu, Ehmann a reluat din voleu de la 11 metri direct in dreapta poartarului clujan. Imediat dupa ce-au repus de la centru, clujenii au sansa revenirii pe tabela prin Goga, torpila acestuia de la distanta evidentiindu-l pe capitanul Zimmermann care-a respins spectaculos! In minutul 39 al mitanului, Ene are un schimb de contre barbatesti cu Silveira Da Graca, rossonerul preocupat de joc scapa catre poarta si este faultat de portughez ca ultim aparator. Desi initial centralul jocului a aratat punctul cu var de la 11m, decizia a fost intoarsa de semnalizarea tusierului Andrei Chitoiu Nicolae, centralul aiudean Sergiu Popa indicand lovitura libera de la 17m. Nu a scapat de cartonasul rosu portughezul Da Graca... A fost de fapt un al doilea cartonas galben in aceasi minut si implicit rosu. Lovitura libera ce-a urmat a ramas fara rezultat pe tabela. A fost ultima faza notabila a primei reprize. In repriza a II-a, prima oportunitate dea inscrie o au clujenii prin Firmino Pinto Servulo, sutul violent al acestuia de la 25m fiind deviat in corner de acelasi Zimmermann. Dupa trei minute, in minutul 64, Daniel Ene are sansa desprinderii pe tabela, mingea expediata cu capul, trece putin peste poarta, atacantul resitean nu reuseste decat sa egaleze situatia ,,ocaziilor’’ reprizei. Acelasi Ene iroseste ocazia desprinderii pe tabela in minutul 69, latul de la 6m pus la centrarea lui Poiana s-a dus peste poarta lui Dur-Bozoanca. In minutul 74, centralul Sergiu Popa fluiera o lovitura libera pentru rossoneri dupa un fault al lui Craciun asupra lui Ene... De la 35 de metri, Cristea a centrat inalt in careu, iar Vasiu dintr-un buchet de jucatori a reluat cu capul in poarta clujeana pentru 2-0! Cand centralul isi privea cronometrul, Laurentiu Bresneni suteaza puternic de la 30m, Dur-Bozoanca respinge si final de joc la Resita: 2-0 CSM Resita – Universitatea Cluj-Napoca!

CSM Resita: Zimmermann (cap), Banac, Ehmann, Vasiu, Saulescu, Bresneni, Ene (min. 80 Cioabla), Vadrariu, Poiana (min. 88 Vladia), Dat, Danci (min. 62 Cristea)

Antrenor: Leontin Doana

,,U’’ Cluj: Dur-Bozoanca, Telcean, Silveira Da Graca, Fereira Dos Santos, Berci, Florescu, Amado Mendes (min. 68 Da Costa), Firmino Pinto Servulo, Goga (cap)(min. 43 Craciun), Pop (min. 84 Burghele)

Antrenor: Cristian Dulca

Pe pagina de facebook a liderului Guardia Ultra, Marcel Gusca, acesta a postat: ,,Oficial am fost 5 933. La aceasta cifra se adauga poate 1000 de copii pana in 14 ani care au avut intrarea libera. Eu am vazut foarte multi tineri ros negrii pe stadion. In concluzie am fost aproape 7000. Daca meciul nu era transmis eram sigur 10 000. Eu ma declar multumit, dar ma voi declara foarte nemultumit daca meciul urmator de acasa cu Pandurii suntem doar 4 000. Am fost 7000 cu ,,U’’ Cluj , 5000 trebuie obligatoriu cu Pandurii. Toti pentru echipa!’’

Corespondent: Gheorghe Paun

Scris de Dan-Aliosa Ulici

ASU Politehnica Timisoara - CS Mioveni 0-1

800 poate 900 spectatori au luat loc in tribunele de pe ,,Dan Paltinisanu’’ din Timisoara la jocul dintre banateni si argeseni. O vreme deloc prietenoasa pentru fotbal, un meci inceput intr-o atmosfera mohorata, continuat pe furtuna si terminat sub un apus de soare de vara. A fost un meci plictisitor dupa parerea unora, barbatesc dupa parerea altora, un joc in care fazele de fotbal au cam lipsit. A fost un meci in care ambele echipe au facut totusi risipa de energie, majoritatea actiunilor, mai mult in faze de constructie, disputandu-se intre cele doua careuri mari... S-a jucat dur, dovada cate-o eliminare pentru fiecare tabara (Mera de la Timisoara in minutul 64 si Albastroiu de la Mioveni in minutul 69, ambii jucatori primind rosu dupa ce in prealabil vazusera cartonasul gaben), singurele momente placute ale meciului fiind galeria celor de la ASU care au cantat si si-au incurajat favoritii. Dupa o prima repriza alba, in minutul 59, Herghelegiu reuseste sa inscrie pentru oaspeti cu un sut plasat de la 20m, facand inutil plonjonul lui Murariu. Dupa primirea golului, oaspetii se apara pe doua linii, destul de avansati totusi, gazdele banatene nereusind sa penetreze reduca argesana. Timisorenii puteau totusi sa egaleze in doua randuri, odata prin Ignea care a trimis pe langa dintr-o lovitura libera dela 18m si-a doua oara prin nou intratul Pitigoi, tanarul jucator al Timisoarei trimitand insa destul de slab. Foarte bun si exact jocul lui Dean Betea de la formatia argesana.

ASU Poli Timisoara: Murariu, Jurj, Mera, Scutaru, Chereches, Vasile (Schieb min.27, min.80 Lupu), Dros , Manea, Ignea, Trip (Pitigoi min. 60), Axente

Antrenor: Cosmin Petruescu

FC Mioveni: Croitoru, Albastroiu, Betea, Celea, Burnea (Anghelina min.82), Boboc, Costin, Herghelegiu (Alexe min.72), Isfan, Mazarache (Cosereanu min.55) - Balint

Antrenor: Marius Stoica

Corespondent: Bobi Dobromir

ACS Campionii FC Arges – Ripensia Timisoara 1-2

Marti 6 august, in ziua in care FC Arges Pitesti a implinit 66 de ani de existenta si istorie, s-a jucat ultima partida a etapei inaugurale din Liga2 de la noi la fotbal, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, FC Arges a primit vizita Ripensiei Timisoara. La gazde a revenit in calitate de antrenor Nicolae Dica, acesta redebutand la achipa care l-a consacrat ca fotbalist, in chiar ziua in care clubul pitestean implinea 66 de ani... N-a fost sa fie un succes asa cum il asteptau mai multi dintre spectatorii prezenti... Unii dintre ei, preferand chiar spartul semintelor in locul aplauzelor la adresa clubului local!... Faptul ca tehnicianul banatenilor este un bun cantaret de muzica populara s-a vazut si-n jocul de la Pitesti. Asa cum a ,,cantat’’ Alex Pelici Draghicescu, asa au jucat tinerii trimisi pe teren. Si-atunci cand jucatorii respecta intocmai indicatiile antrenorului... Asa cum se astepta si prncipalul Dica, a fost un meci greu, chiar mai greu decat si-l inchipuia si asta pentru ca, echipa banateana si-a aratat clarele intentii inca de la debutul de joc. Desi inceputul de meci a parut unul de tatonare, unul in care doar Buhaescu a aratat a fostbalist in tabara argesana, in minutul 25, Tudorache prinde un sut frumos, mingea trecand aproape de vinclul portii pitestene. A fost un prim semnal de alarma... Dupa ocazia lui Buhaescu din finalul de repriza, atunci cand toti se pregateau sa plece la vestiare, insistenta lui Fotescu da roade pe tabela, 0-1, o pasa venita de la Voinea si sutul perfect din afara careului de 16m, deranjeaza paianjenii... De la vestiare, alti doi argeseni noi in echipa lui Dica... Cei care ataca inca din debutul partii secunde sunt tot ros-galbenii banateni. Unul dintre cele mai promitatori jucatori, Vlad Chera, are de doua ori sansa majorarii scorului, dar doar interventiile excelente ale lui Agachi, fac ca scorul sa ramana acelasi inregistrat in ultimele secunde ale primei reprize. Gazdele ies la joc si-au sansa egalarii in trei randuri, odata prin Buhaescu si de doua ori prin Barbu, dar in poarta timisorenilor, Dobre arata de ce a fost ales de Alex Pelici drept titular! Dupa ce fiecare echipa isi trece in cont cate-o ratare, in minutul 75, Adrian Popescu marcheaza surprinzator dupa o pasa a lui Blejdea. Doar 5 minute a durat bucuria gazdelor. Decarul timisorean Adrian Zaluschi, a luat o faza pe cont propriu, a slalomat fundasii pitesteni si-a marcat pentru 3 puncte, 1-2! Se putea incheia egal totusi dar doar interventia de mare portar a lui Dobre in fata aceluiasi Popescu a pastrat distanta de un gol a banatenilor pana la fluierul de final al centralului. Apropos de Sorin Costreie centralul meciului. Acesta din elan tineresc, pe final de joc, a aratat de doua ori cartonasul rosu, la o discutie verbala dintre Dobre si Turda, rosu firesc pentru ca cei doi mai aveam in conturi cate-un galben, iar daca, cartonasul galben le-a fost aratat ambilor pentru disputa verbala cartonasele acumulate s-au facut rosii...

Corespondent: Georgian Constantinescu

Sursa foto: facebook CSM Resita