Desi nu s-a terminat turul, a inceput returul, in Liga Florilor!

Au inceput jocurile etapei a XIV-a, prima a returului, chiar daca au mai ramas de disputat doua jocuri din tur... Intre timp insa s-a mai disputat un joc si-a mai ramas sa se dispute unul... CSM Galati a pierdut jocul cu SCM Craiova, 19-22, un joc contand penru etapa a XIII-a, iar jocul ASC Corona 2010 Brasov – Magura Cisnadie a fost programat pentru data de 27 februarie... S-a ajuns in aceasta sitatie pentru ca CSM Bucuresti, SCM Craiova si Magura Cisnadie sunt reprezentantele Romaniei in cupele europene... Returul a inceput inca de luni, 21 ianuarie, odata cu jocul din Sala Rapid dintre CSM Bucuresti si HC Zalau. Un meci castigat categoric de echipa primariei generale a capitalei, 44-36... Circul a fost din nou prezent datorita managerului G.Tadici... Si daca echipa de sub Meses a fost lipsita de aportul Claudiei Constantinescu, transferata zilele trecute chiar la echipa CSM B, nu a fost trecuta nici macar pe foaie Daniela Corban, adusa cu surle si trambite si promovata prin presa locala... Marketingul asta...

CSM Bucuresti: Grubisic, Ungureanu, Ion – Radicevic 11, Mehmedovic 7, Omoregie 6, Udristoiu 6, Manea 3, Cvijic 3, Hagman 3, Lekic 2, Bazaliu 1, Curea 1, Lazovic 1, Marin, Jacobsen Antrenor: Dragan Djukic

HC Zalau: Teodorescu 1 gol, Kelemen – Szollosi 9, Abed-Kader 8, Panici 7, Nica 4, Berbece 2, Severin 2, Mihalcea 1, Irimia 1, Popescu 1 Antrenor: Gheorghe si Elena Tadici

Miercuri 23 ianuarie, la Cisnadie, Magura lui Weber a primit vizita slatinencelor Victorinei Bora. Jocul a fost echilibrat doar in primul sfert de ora... Desi are un lot extrem de subtire, echipa sibiana a gestionat perfect jocul, a stiut sa profite de momentele importante si si-a luat punctele puse in joc. Cele doua Gabriele din poarta gazdelor, Voicu si Moreschi au fost din nou la inaltime, Ada Moldovan a marcat 7 goluri din 15 incercari, Oana Tiplea 6 din 12 aruncari, 3 din 4 de la 7m... De la oltence, doar Lorena Ostase, marcatoare a 5 goluri, a aratat pofta de handbal si poate extrema Oana Chitacu, marcatoare a doua goluri, folosita destul de putin... 47 de aruncari pentru sibience si 22 de goluri, 40 pentru oltence si doar 19 goluri...

Magura Cisnadie: Voicu, Moreschi – Moldovan 7, Tiplea 6, Gatzel 4, Araujo 2, Apetrei 1, Boljevic 1, Da Silva 1 Antrenor: Alexandru Weber

CSM Slatina: Stan, Nagy, Abed-Kader – Ostase 5, Carligeanu 4, Andrei 3, Chitacu 2, Lazar 2, Dascalete 1, Andrei 1, Vadineanu 1, Chirigiu, Stoicanescu, Fulgoi Antrenor: Victorina Bora

In primul joc programat al etapei pentru ziua de duminica 27 ianuarie, in Sala Sporturilor din Galati, CSM Galati a primit vizita formatiei maramurenese CS Minaur Baia Mare, o partida cu o brigada interesanta, venita tocmai de la Cluj, Marza-Nedelea... Nici cei mai infocati fani nu sperau la ceva de la echipa galateana... Meciul incepe frumos, Yaro Burlachenko deschide balul cu un gol frumos. Marza si Nedelea ingalbenesc Galatiul, si totusi, Elena Livrinikj, egaleaza in minutul 3 si 15 secunde... Nedelea si Marza arata cine-s sefii si-o trimit doua minute pe banca pe Alla Sheiko, dar Andreea Tecar nu reuseste sa-i dea gol lui Elenei Serban de la 7m. Si daca handbalistele gazde se intrec in ratari care mai de care mai hilare, baimarencele o dau in ate de patru ori la rand si in minutul 10, galatencele-s KO! Inspirat, principalul Galatiului cere time-out! La reluarea jocului, in doar 4 minute, imposibilul devine posibil, 5-5 pe tabela de scor in minutul 14 si 46 de secunde... Imediat insa se face 5-6 dupa golul reusit de Rysankova, minutul 15 si 20 de secunde! Urmeaza nimic la nimic vreo patru minute din joc... Sau nu chiar... Yaroslava Burlachenko ia de gat o adversara si merge doua minute la odihna, Shteriova o remarca pe Serban intr-un 1 la 1... Si daca n-au reusit sa inscrie in 6 contra 5, 6-6 reuseste pivotul gazdelor Alla Sheiko desi doua maramuresence erau gata, gata sa o dezbrace... Impulsionate de public, gazdele reusesc sa treaca pentru prima data in avantaj pe tabela, imediat ce s-a intrat in minutul 23, dupa un gol al Cristinei Marcu. Serban apara si in fata lui Rysankova, dar Iulia Stroia nu profita... Sonia Seraficeanu egaleaza la 7 pe tabela cu un gol norocos! ,,Locomotiva din Ardeal’’, Daciana Carmen Balaban-Curtean duce din nou Galatiul in frunte, 8-7, masivele jucatoare maramuresence se-mpiedica intre mai scundele lor colege de intrecere, si Cristina Marcu, duce Galatiul in fata la doua lungimi, 9-7, cu 3 minute si jumatate inainte de finalul celor 30 de minute, prime, ale acestui joc... Jucatoarele din Baia Mare probabil cu gandul la handbalul pe zapada, au uitat de handbalul in sala. Nu reuseste sa inscrie inca odata Iulia Stroia, si rateaza sansa desprinderii pe tabela facand-o si mai mare decat e, intr-o situatie 1 la 1, pe Adriana Medvedova... Handbalistelor vizitatoare nu le iese nimic, Alla Sheiko le fura mingea si Cristina Marcu duce scorul la un incredibil 10-7! Yaroslava Burlachenko le aminteste colegelor ca au mers la Galati sa ia punctele si inscrie pentru 10-8. Diferenta de trei goluri putea fi refacuta cu 5 secunde inainte de sirena de final a primului mitan daca ar fi marcat Lacramioara Cilici... Repriza secunda incepe la fel de tare, dar se rateaza si de-o parte si de cealalta. Ies la rampa din nou clujenii, si-n numai 12 minute trimit 3 jucatoare de la Galati si una de la Baia Mare la odina celor doua minute... Exces de zel? Acoperiti de regulament totusi... Asa cum am fost invatati, arbitrii sunt suverani! Si daca in minutul 38 si jumatate al jocului, 14-12 pe tabela, si daca, Cioaric, Stroia si Livrinikj rateaza cu nonsalanta, trei goluri ale maramuresencelor fac ca la jumatatea reprizei secunde tabela sa arate 14-15! In urmatoarele 3 minute ale jocului, galatencelor le intra totul si astfel tabela arata 17-16 in minutul 48 si 55! Imediat ce-am intrat in minutul 50, gazdele au o mare sansa, Oana Bondar este eliminata pentru doua minute, dar de la linia de 7m, Catalina Cioaric... Rateaza cine vrea si cine nu vrea din ambele tabere, si cu 5 minute inainte de finalul jocului, Sylwia  Lisewska egaleaza situatia pe tabela 17-17! Tot jucatoarea poloneza, un minut mai tarziu duce maramuresencele in avantaj, 17-18, si daca Elena Livrinikj isi bate joc de doua ocazii, pivotul ucrainean al maramuresencelor, Yaroslava Burlachenko nu o iarta pe Serbi si face 17-19! Golul de 18-19 marcat cu doua secunde inainte de final de Iulia Stroia n-a mai avut impactul de-a bucura pe nimeni din tabara galateana...

CSM Galati – Minaur Baia Mare 18-19 (10-8)

CSM Galati: Serban – Stroia 3, Marcu 3, Cioaric 3, Livrinikj 3, Balaban 2, Sheiko 2, Bokaric 1, Conache 1, Cilici, Gogu, Clisu Antrenor: Valeriu Costea

Minaur Baia Mare: Enache, Medvedova, Nastasa – Burlachenko 9, Rysankova 4, Lisewska 2, Shteriova 2, Seraficeanu 1, Cirstea 1, Polocoser, Orsivschi, Bondar, Tecar Antrenor: C. Buceschi

SCM Rm.Valcea – SCM Gloria Buzau 29-22 (13-10)

ASC Corona 2010 Brasov – U Cluj 34-27 (19-12)

ASC Corona 2010 Brasov: Hosu, Tymoshenkova, Popescu – Neagu 9, Dmitrovic 4, Chiricuta 4, Tiron 4, Tirca 4, Lopataru 3, Patuleanu 2, Vetkova 2, Agrigoroaei 1, Bucur 1, Ciolan Antrenor: Ion Craciun

,,U’’ Cluj: Munteanu, Prodan – Senocico 4, Lazar 4, Dindiligan 4, Pica 4, Petruse 4, Boian 3, Valean 2, Moroianu 2, Corkovic, Stoklosa Antrenor: Alin Bondar

CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud a stat in aceasta etapa.

Jocul dintre HC Dunarea Braila si SCM Craiova se disputa miercuri 30 ianuarie.