Pierdem cu Ungaria, o mai pierdem si pe Cristina Neagu, urcam in trenul de Paris, si jocul rezultatelor dau sansa Rusiei sa-si ia revansa dupa infrangerea de la Trofeul Carpati!

Nu stiu cati au luat in calcul o calificare in Final Four-ul Campionatului European 2018 dupa o infrangere impotriva vecinilor magiari... Asa cum scriam si dupa victoria impotriva Spaniei, internautii au fost iar la datorie... Si chiar daca nu se pricep toti, trebuie sa le respectam parerile, indiferent daca astea sunt pro sau contra... ,,Ziua H’’ pentru handbalul feminin romanesc a sosit!... La Nancy, in Franta, acolo unde reprezentativa tricolora ,,trebuia’’ sa bata vecinele din Ungaria pentru a vedea de aproape Turnul Eifel din Paris... Calcule, calcule... 1 844 spectatori au asistat in Palais des Sports Jean Weille din Nancy la mult asteptatul (pentru noi) joc dintre Romania si Ungaria, un joc arbitrat de surorile Maria si Safia Bennani din Suedia. Romania incepe perfect si marcheaza, pentru ca in minutul 2, Denisa Dedu sa aiba o parada fabuloasa la o aruncare de la linia de 7m a maghiarelor, iar Crina Pintea sa faca 2-0! Ne desprindem usor de adversare, la doua, apoi la trei goluri (minutele 11 si apoi 12), la patru goluri (11-7) imediat ce-am intrat in minutul 15 al primului mitan... Unguroaicele nu cedeaza usor, vin mereu langa noi, la doua goluri (minutul 17, 11-9) sau chiar la unul (13-12 in minutul 22)... In minutul 23, trei unguroaice sar efectiv pe Crina Pintea, care poate si le duce-n spate, paravanul pentru Cristina Neagu fiind de folos, capitanul nostru facand 14-12! Dupa ce-am condus (lejer) toata repriza, 15-15 in minutul 29... La vestiare se intra cu 17-17 dupa ce vecinele, ne dau gol in chiar ultima secunda a reprizei... Mitanul secund incepe de la 17-18, unguroaicele marcand si reusind sa aiba intaia oara avantaj pe tabela... Se duc la doua avans in minutul 38 al jocului (20-22), intr-o repriza-oglinda a ceea ce s-a jucat cu o zi in urma in partida cu Spania... Nu-mi vne sa cred ce vad cand pe tabela vad 21-25 in minutul 43 si la jumatatea mitanului secund 22-26! Nu ne mai intra nimic nici de la linia de 7m... Oricare dintre ale noastre merge acolo, rateaza... Reusim totusi sa facem 24-26 in minutul 48 si chiar sa ajungem la un pas in urma maghiarelor dupa un gol fabulos al Cristinei Neagu in minutul 50(26-27)! In minutul 51, avem atacul, putem egala, dar o adversara o tine de tricou pe Cristina Neagu, iar in incercarea acesteia de-a se descotorosi de unguroaica, calca stramb si-i sare genunchiul... Se prabuseste intr-un urlet de durere... Cea mai buna jucatoare a lumii este scoasa pe targa de pe teren si transportata direct la spital printre lacrimile din ochii jucatoarelor noastre dar si-ai suporterilor romani din tribune care o aplauda la scena deschisa pe Cris... Numai ungurii-si freaca palmele de bucurie... Unde dracu e Fair Play-ul lor? Jucatoarele noastre sunt acolo pe teren doar sa fie acolo... Efectiv, mintea lor este la capitan... Inainte de final, 29-31 in minutul 59, Neli Elisei e la linia de la 7m, dar nu reuseste sa o invinga pe Eva Kiss... Ma duc imediat cu mintea la ,,Power of love’’ a altei Eva Kiss, unguroaica noastra... Power of handball, 29-31 la final si mai multe jucatoare tricolore izbucnesc in lacrimi... Nu, nu frustrare, nu, nu pentru infrangere ci cu gandul la Cris... Ruptura de ligamente, ne intrebam noi? Speram ca RMN-ul sa spuna ca nu si sa o avem pe Cris in teren in semifinala cu Rusia desi, sansele sunt cam nule...

Pentru Romania au inscris: Cristina Neagu (9 goluri), Crina Pintea (7), Eliza Buchesci (4), Cristina Laslo (3), AnaMaria Dragut (2), Valentina Neli Ardean-Elisei (2), Cristina Florica (1), Laura Chiper (1)

Un pret mare, dur, platit de Romania pentru calificarea in semifinale, in Final Four-ul Campionatului European din Franta 2018, chiar daca dupa o infrangere impotriva Ungariei... Romania urca in trenul de Paris, acolo unde se vor juca semifinalele! Vineri de la ora 18:00, Romania – Rusia intr-o semifinala care ne duce cu mintea la aur si argint! Visam? Nu-i imposibil, nu-i asa?...

Indiferent de starea ta de sanatate actuala, INSANATOSIRE GRABNICA CRIS!

Sursa foto: Anze Malovrh / kolektiff