Trecem cu emotii de Spania, si vedem varful Turnului Eifel. Intre noi si Final Four-ul Campionatului European de Handbal Feminin, Franta 2018, e un egal cu Ungaria...

Dupa 3 din 3 in faza grupelor (31-28 cu Cehia, 29-24 cu Germania, 31-23 cu Norvegia) si acumularea a maximum de puncte, sase, o calificare in grupele principale si accederea in aceastea cu maximum de puncte, patru, dupa dusul rece, 24-29 cu selectionata batava din Pays bas (Olanda sau Tarile de jos), o infrangere mult discutata pe retelele de socializare, in presa romana dar si cea internationala, o infrangere care n-a schimbat deloc datele problemei pentru accederea in careul de asi ai primelor patru echipe din Europa la handbal feminin, a sosit jocul cu selectionata Spaniei. Tricolorele au fost obligate sa invinga selectionata iberica pentru a isi pastra sansele la accederea in faza semifinalelor. Toata lumea a uitat de cuvantul ,,carcotasi’’, acum la moda fiind ,,hatterii’’... Si sa nu va imaginati cumva ca pe retelele de socializare, pe canalele de sport, de handbal in mod special, acesti carcotasi sau hatteri nu si-au facut simtita prezenta, mai ales dupa debutul catastrofal din jocul cu Spania a handbalistelor tricolore... Si daca am marcat si noi un gol, ibericele ne-au dat sase, si asta pana in minutul 14, cand pe tabela aveau cinci lungimi avans iar noi nu reusiseram sa marcam odata... A fost un debut de joc cu Spania, o continuare a ceea ce s-a terminat in jocul cu Olanda... O aparare rarefiata in care ale noastre nu puteau sa tina pasul cu rapiditatea jucatoarelor spaniole, poarta nu ne-a ajutat in debut de niciun fel, pivotul Crina Pintea se zbatea fara folos intre aparatoarele iberice, Cristina Neagu nu-si gasea pasii, Eliza Buceschi moale, asa cum n-am vazut-o de mult...  De nevoie mai mult decat de voie, antrenorul spaniol (al nostru) Ambrozica cere Time-Out... Si a fost momentul ala in care s-a produs CLICK-ul de care handbalistele tricolore aveau nevoie, deci se poate spune ca Ambrosio José Martín Cedres a dres oarecum busuiocul... Incep sa functioneze in aparare acele relatii de joc, normale cu care ne-au obisnuit ale noastre, Cristina incepe sa calce cu pasi calculati, doar e cea mai cea din lume in acest sport, Crina e Tsunami intre aparatoarele spaniole... Si daca arbitrele din Austria, Marlis Wenninger si Ana Vranes, trimit pentru doua minute pe banca o iberica, reusim sa ne apropiem la doua lungimi, astfel ca in minutul 18 avem pe tabela 6-8! Se joaca parca la trecerea timpului, echipele merg umar la umar, Cristina noastra prinde un trasor de aveam impresia ca rupe in doua bara, mingea-i revine, marcheaza si se intra la cabine cu 10-12! Dupa timpul de odihna al pauzei, pe teren intra alte tricolore! De fapt aceleasi dar altfel montate sa duca la final acest joc! Incepem perfect si primim gol din poarta in poarta de la Silvia Navaro... Golgetera europeana all time Cristina Neagu isi regleaza altfel tirul, marcheaza imediat de pe picioare si reface diferenta de doua goluri, 11-13! Ne apropiem la un gol, avem sansa de egalare dar, na fost sa fie, pentru ca, Cristina Laslo a ratat o sansa imensa... Ca si la fotbal, ocaziile se razbuna si pe contra, Pena pune din nou doua goluri diferenta pe tabela... In minutul 39, Crina Pintea a gasit bresa aia care-a propulsa-o in handbalul mare, si ne aduce la un gol in spatele ibericelor... Ne aparam excelent, usor avansat, si in minutul 41, Cristia Neagu o da-n ate de la linia de 7m pentru egalarea la 15! In minutul urmator, Florica reuseste sa inscrie si sa duca echipa Romaniei pentru prima data in avantaj pe tabela in acest meci, 16-15! Ex-CSM-ista Martin marcheaza de la 7m in minutul 44, restabilind egalitatea, 16-16, noi ratam copilareste si pe contraatac, aceeasi Martin duce ibericele iar in fata, 16-17! Facem ce facem, egalam, si mai mult decat atat, ne ducem la doua lungimi in fata jucatoarelor din Spania, 19-17, dupa un gol marcat de aceeasi Florica... In minutul 48, Crina Pintea isi baga piciorul in acceleratia traditionalei noastre Dacii, inscrie si duce Romania la 20-17! Dispar de pe retelele de socializare carcotasii aia, sau hateri sau cum naiba se mai numesc... Domina fondul vizual, aceiasi ,,traditionali’’ sustinatori ai fetelor, neconditionat, la bine dar mai ales la mai putin bine... In minutul 53, vine si primul gol personal al Laurei Chiper, care arata parca, ,,Uite acolo e Parisul’’... Marcheaza pe final si Neli Elisei, si inca ce goluri, Denisa e omul de final al nostru, inca un gol al veteranei Neli Elisei care ne duce la trei lungimi, 27-24, in minutul 58! Nici nu ne mai intereseaza golul din minutul 60 reusit de jucatoarele din Spania! Echipa Romaniei castiga cu 27-25 un joc extrem de dificil dar face un pas urias spre Final Four-ul de la Paris. Mai avem un singur hop: Ungaria! Internautii fac fel si fel de calcule... Daca, sau daca, si daca...

Pentru Romania au inscris: Neagu (7 goluri), Pintea (6), Buceschi (4), Florica(3), Geiger (2), Ardean-Elisei (2), Perianu (1), Laslo (1), Chiper (1)

Pentru Spania au marcat: Gonzalez (6), Pena (5), Fernandez Fraga (5), Hernandez (4), Martin (3), Lopez (1), Navarro (1)

Organizatorii au decis ca pivotul Crina Pintea este MVP al acestui joc.

In celalalt joc al grupei, Norvegia stoarce portocala Olandeza, 29-16, dupa un 15-7 la pauza, iar clasamentul inaintea jocurilor ultime ale grupei a II-a principale se prezinta astfel: