Surprize de proportii in Turul 4 al Cupei Romaniei la fotbal! FC Arges eliminata de singura echipa de Liga4, rezerva ,,Piciu’’ Vadrariu califica UTA la doar un minut de la intrarea pe gazon...

La mijlocul acestei saptamani s-a desfasurat turul 4 al Cupei Romaniei la fotbal. Asa cum sta bine oricarei competitii de ,,cupa’’, rezultatele surpriza n-au intarziat sa apara! Cu siguranta ca, cea mai mare surpriza s-a inregistrat la Slatina, acolo unde, FC Arges a fost totalmente umilita de singura echipa din Liga4 ramasa in competitie, CSM Slatina! Sigur ca vizitatorii pot da vina pe ,,ghinion’’, dar cum ,,sansa’’ face parte intotdeauna din joc... Interesante si delegarile unor arbitri la aceste jocuri... Spre exemplu la Timisoara, intr-un joc intre Ripensia Timisoara si ASU Poli Timisoara, la centru a fluierat Florin Miron din Bucuresti, iar asistenti au fost Raul Ghiciulescu din Lugoj si Andrei Chitoiu din Timisoara... Cunoscandu-i bine pe cei doi asistenti, nu ma indoiesc un moment de profesionalismul lor, dar totusi s-au intalnit doua echipe din Timisoara... Nu toate meciurile s-au incheiat dupa 90 de minute... Am avut parte si in aceasta faza de jocuri care au depasit aceste 90 de minute sau chiar a fost nevoie de loviturile de departajare de la punctul cu var... UTA a fost tinuta in sah acasa de ACS Poli Timisoara! Formatia aradeana antrenata de Ionut Popa, desi a folosit in acest joc mai multe rezerve, a fost condusa acasa de oaspetii vecini din Timisoara inca din minutul 36. Tehnicianul gazdelor, cunsocator al jucatorilor din judetul vecin, a mutat din mers si i-a iesit... Egalarea s-a produs in minutul 58, pentru ca in minutul 77, inspiratia lui Ionut Popa sa-si spuna cuvantul: este introdus pe teren resiteanul Daniel Vadrariu, iar la chiar prima atingere de balon, ,,Piciu’’ recupereaza dupa un corner executat slab, il umileste din dribling pe Rudolf, centreaza perfect la punctul cu var, de acolo de unde Alexandru Pop, are o simpla formalitate, pune latul perfect si face inutil plonjonul lui Curileac... In minutul 3 al prelungirilor, se intampla ceva ce rar poti vedea pe stadioanele de fotbal! Echipa condusa pe tabela de scor, face schimbare, si bizar, trag de timp... Birnoi, iese de pe teren de parca echipa lui ar fi condus Realul din Madrid si ii lasa locul lui Golda... 5-6 metri a reusit sa intre in teren Denis Golda si centralul Denis Haidiner din Hunedoara a fluierat finalul... Dar iata ce s-a intamplat (si) in jocurile programate:

RIPENSIA TIMISOARA - ASU POLITEHNICA TIMISOARA 1-1, 1-2 dupa prelungiri

AXIOPOLIS SPORT CERNAVODa - DACIA UNIREA BRAILA 2-2, 3-6 dupa lovituri de departajare

BUCOVINA RADAUTI - STIINTA MIROSLAVA 0-0, 2-0 dupa prelungiri

UTA ARAD - ACS POLI TIMISOARA 2-1

PANDURII TARGU JIU - CS MIOVENI 1-3

UNIREA SLOBOZIA - SPORTUL SNAGOV 2-3

CSM SLATINA - FC ARGES 2-0

PROGRESUL SPARTAC - METALOGLOBUS BUCURESTI 2-0

CSM LUGOJ - ENERGETICIANUL 1-2