Nationala de junioare U18 a Romaniei invinge similara Germania, Campioana Europeana en titre (U17) si se califica de pe prima pozitie in faza optimilor de finala la CM Kielce 2018!

Singura necunoscuta a Grupei A de la Campionatul Mondial de handbal feminin dedicat junioarelor Under 18, Kielce-Polonia 2018, castigatoarea grupei... Si ce-a fost mai nimerit decat un joc intre primele doua clasate? Reprezentativa tricolora a Romaniei, dupa trei victorii si-o remiza surprinzatoare imporiva reprezentantei Africii, Angola a intalnit Campioana Europeana en titre, Germania, ajunsa pe prima pozitie dupa patru victorii consecutive, facile... Conform asteptarilor, nemtoaicele incep in forta jocul si in minutul 6 au deja 2-0, pe fondul intrarii crispate in joc a junioarelor Romaniei... In minutul 7, acestea sparg gheata, marcheaza de doua ori la interval de cateva secunde, egaleaza la 2 scorul, pentru ca imediat sa treaca in avantaj, 3-2 in minutul 8! O buna bucata din joc, unul confuz in care germancele incearca dar se lovesc de apararea bine organizata a romancelor, jucatoare care reusesc la jumatatea reprizei sa repete performanta din minutul 7 si sa inscrie de doua ori, trecand in avantaj pentru intaia data la trei goluri diferenta... 7-4! Jocul se desfasoara destul de cursiv, cu ambele echipe incercand. Romancele insa nu le dau posibilitatea germancelor sa se apropie decat la doua goluri... Diferenta de trei goluri inregistrata intai in minutul 15, a mai fost intalnita si in minutele 19 (8-5), 22 (9-6), 24 (10-7)... Intervine o pauza de goluri... Intre minutele 24 si 29, niciuna dintre echipe nu reuseste sa marcheze. Pe de o parte, din nou forma buna a goalkeeperului roman Diana Ciuca, ori blocajul bun al apararii Romaniei, ori precipitarea nemtoaicelor, de cealalta parte, atacurile haotice ale romancelor, slaba forma a extremelor, apararea avansata a nemtoaicelor... Vine totusi minutul 30, ultimul al primului mitan, atunci cand cu trei secunde intrati in minutul 30, junioarele tricolore romane reusesc sa aiba pentru prima data in acest joc 4 goluri avans, 11-7! N-a fost insa scorul pauzei pentru ca au marcat si nemtoaicele odata, si 11-8 a fost scorul cu care s-a intrat la cabine! A fost o prima repriza in care desi au fortat patrunderile prin zona centrala a apararii romane, atunci cand aceasta a fost depasita, jucatoarele Germaniei aveau sa intalneasca adevaratul stalp: Diana Ciuca! Repriza secunda a avut cam acelasi scenariu... Se cunostea forta jocului german in repriza a doua a jocurilor si probabil ca tehnicienii romani au pregatit jocul in acest sens... In minutul 32, romancele iau din noua avantaj de patru lungimi dar nemtoaicele revin imediat la trei astfel ca in minutul 12-9 arata tabela de scor. Pentru scurt timp pentru ca romancele forteaza si brasoveanca Balaceanu duce Romania din nou la 4 lungimi, 13-9! Acest scor de pe tabela a persistat pana in minutul 38... Au fost cinci minute de joc de vacanta disputat intre cele doua semicercuri de 9m, niciuna dintre echipe nevrand parca sa riste ceva... Cele care reusesc totusi sa marcheze sunt jucatoarele din Germania care fac 13-10 in minutul 38! Tinerele tricolore nu vor sa scape jocul din mana si refac diferenta de 4 goluri in minutul 14-10. Se merge constant la 3 si 4 goluri cap la cap, pana in minutul 44 cand tabela inregistra 16-13! Urmeaza din nou o pauza... Una lunga de goluri... Si asta pana in minutul 51 cand nemtoaicele profita de usoara relaxare a romancelor si se apropie la doua lungimi: 16-14! In minutul 52 probabil cea mai buna jucatoare de la Campionatul Mondial,  Andreea Tarsoaga duce din nou Romania la trei goluri diferenta, cu o aparare bine organizata, romancele fura o minge nemtoaicelor si in minutul 54 diferenta de 4 goluri revine pe tabela in dreptul Romaniei: 18-14, prin reusita rapidistei Andreea Popa. In acelasi minut reusesc sa inscrie si jucatoarele Germaniei, 18-15! Hotarate sa nu scape victoria din mana, tinerele junioare ale Romaniei mai au in doua randuri 4 goluri avans, minutul 57 (19-15) si minutul 60 (20-16)!  Ultimul gol al jocului il marcheaza germancele, si sirena salii opreste tabela de scor la 20-17! Victoria si cele doua puncte propulseaza nationala tricolora pe prima pozitie a clasamentului Grupei, ceea ce-i da posibilitatea sa intalneasca in faza optimilor de finala ocupanta locului 4 din Grupa B, Suedia, in timp ce Germania va intalni in aceeasi faza a competitiei reprezentativa Croatiei de pe locul 3 in aceeasi Grupa B...

ROMANIA U18: Ciuca, Chetraru –  Tarsoaga (6 goluri), Balaceanu (5g), Cace, Coman, Popa (5g), Barabas, Valcan, Marin (3g), Jipa, Moraru, Stamin, Ilie, Pica, Lascateu (1g)

GERMANIA U18: Zenner, Waldenmaier – Muehlner (5g), Uhlmann, Hausherr (1g), Kockel (1g), Weise (2g), Andreas, Quist (4g), Von Pereira (2g), Agwunedu, Wulf, Neubrander, Golla (2g), Michalczik, Bleckmann

6. Angola 1p 100-120

Felicitari junioarelor U18 ale Romaniei si staff-ului tehnic pentru performanta! Dupa o zi de pauza, miercuri 15 august, optimile de finala... Mult succes!

Sursa foto: Mihaela Evi