Romania invinge greu Slovenia la CM din Germania, 31-28! O victorie meritata a suporterilor tricolori!

Slovenia invinge surprinzator Franta in primul lor meci la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania in grupa de la Trier! Romania invinge si ea selectionata Paraguayului in debut, dupa un joc facil! Duminica la Trier in Germania, selectionata tricolora a Romaniei avea sa infrunte la Campionatul Mondial din Germania surpriza de pana acum a grupei, selectionata Sloveniei. Spectatorii romani au umplut din nou sectoarele arenei din Trier, in speranta ca tricolorele vor triumfa…  Si daca raportul din tribune a fost cam 2 000 la 300 pentru Romania, plus vreo 200 de neutrii… Slovenele incearca sa joace tare, la intimidare, trec din startul jocului la initiativa… Romancele riposteaza dar bara o salveaza pe goalkeepera slovena de mai multe ori in debut… Denisa Dedu isi pune candidatura pentru goalkeeperul turneului final german prin paradele etalate… Unele duble chiar… In minutul 9 la Trier, Romania – Slovenia 1-5 prin reusita Anei  Gros! Crina Pintea merge pentru doua minute pe banca dupa ce si-a impins adversara directa… 2-6 in minute 11, dupa golul de generic marcat de Neli Elisei din extrema si-apoi 3-7 in minutul 12 dupa o torpila inregistrata de radare cu 90km/h a celei mai bune jucatoare a momentului din handbalul feminin mondial, Cristina Neagu, intr-o explozie de bucurie romaneasca in sala de sport nemteasca de la Trier… Pana in minutul 20, slovenele se pastreaza acolo la carma, romancelor nu le iese ,,apararea’’, care scartaie… Cristina Neagu e tinuta om la om…  In minutul 23, o dubla romaneasca si handbalistele tricolore se apropie la doua lungimi de adversare, antrenorul lor cere Time-Out… A fost un time-out benefic…romancelor… Cu 30 de secunde inainte de pauza, Ambros, profita si el si cere Time-Out… la 13-14 pentru slovene. Cristina Neagu o da-n ate si face 14-14 linistitor pentru perioada pauzei… In primele 6 minute din repriza secunda, alte doua echipe iesite de la vestiare, 18-17 si atac romanesc… Slovenele nu renunta, e 20-20 in minutul 41 si jucam din nou doua minute in inferioritate… Si ce daca! Cristina Neagu e Cristina Neagu si inscrie un gol fabulos pentru 22-22 in minutul 44… Suporterii sunt la inaltime, cu adevarat ,,8’’…!  In minutul 53, Cristina Neagu se precipita si nu inscrie din propria jumatate, iar slovenele revin prin doua goluri restabilind egalitatea. Una nemeritata… Sau meritata… Cu 5 minute inainte de final, Neli Elisei isi face treaba marcand dupa o pasa de geniu a Cristinei Neagu si 100% procentajul Valentinei Ardean Elisei, 4 din 4 ,,ca la teatru''… 28-27 in minutul 58… Denisa noastra apara magistral, Crina Pintea obtine 7m si o eliminare de doua minute pentru tabara adversa…  Cristina Neagu e la linia de 7m, arunca cu 96km/h si face 29-27 si se aude sirena pentru Time-Out cerut de antrenorul sloven Bregar...  Aneta Udristoiu o da si ea de pe extrema ,,la meserie’’ si mergem la 30-27 in minutul 60! Marcheaza slovenele repede si totusi 31-28 ca asa a vrut Crina Pintea in ultimele doua secunde… Vuiet ca de inceput de cutremur pe Trier Arena al suporterilor tricolori cu Cristina Neagu MVP al jocului… Gestul superb al Cristinei care alearga cu trofeul catre suporteri n-a ramas nerasplatit... Un gest superb la final de joc al selectionerului Salvador Kranjcic: la finalul jocului, acesta a aplaudat prestatia din tribune a suporterilor romani, si a facut o reverie in fata acestora... Oare cati antrenori selectioneri pot face asta?

Au marcat:

Pentru Romania:  Cristina Neagu 11 goluri, Crina Pintea 6, Eliza Buceschi 5, Valentina Ardean Elisei 4, Aneta Udristoiu 4, Melinda Geiger 1

Denisa Dedu – 9 parade

Pentru Slovenia:  Ana Gros 10 goluri, Tjasa Stanko 5, Alja Koren 4, Ines Amon 3, Nina Zulici 2, Alja Vrcek 2, Ana Abina 1, Lina Krhlikar 1

Amra Pandzic  - 6 mingi parate

Au arbitrat  Ivan Pavicevic și Milos Raznatovic din Muntenegru

Luni 4 decembrie tricolorele au zi de odihna, iar urmatorul lor meci este programat marti, de la ora 20:30 ora Germaniei, 21:30 ora Romaniei,  cu nationala Spaniei…