29-17 cu Paraguayul in debutul tricolorelor la CM din Germania! Dupa prima surpriza inregistrata in grupa, greul de azi incepe…

Cu o nationala noua, una in reconstructie, cu un obiectiv lesne de atins, locurile 1-6, sau chiar 1-8, impus de presedintele FRH, Alexandru Dedu, multumit chiar si cu o clasare si dupa aceste locuri, echipa reprezentativa  Romaniei a debutat in Campionatul Mondial feminin de handbal din Germania! A fost o partida la discretia tricolorelor, care s-au impus confortabil impotriva reprezentantelor Paraguayului. Dupa un inceput in forta al handbalistelor Romaniei, in Trier Arena, cu primul gol reusit de cea mai buna jucatoare a lumii, Cristina Neagu, abia in minutul 15, un 16-7 pe tabela de scor dupa primele 30 de minute de joc. Decizia lui Martin Ambros de-a juca ofensiv a dat roade, pe toata durata partii secunde diferenta de 8-11 goluri s-a pastrat, iar la final 29-17 a fost inregistrat scorul pe tabela! Pentru reprezentativa tricolora au marcat: Cristina Florianu-Zamfir 5 goluri, Aneta Udristioiu 4, Cristina Neagu 3, Ana-Maria Popa 3, Crina Pintea 3, AMB 2, Melinda Geiger 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Timea Tatar 2, Ana-Maria Dragut 1, Cristina Laslo 1, Eliza Buceschi 1.

Norvegia - Ungaria 30-22

Urmatorul meci al Romaniei este programat duminica, 3 decembrie, tot de la ora 14.00 a Germaniei, 15.00 a Romaniei, cu Slovenia.

Sursa foto: FRH - Federația Română de Handbal Official