6 goluri / meci si in etapa 9 la fotbalul din Liga4 Brasov…

Iata ca fotbalul campionatului judetean brasovean a trecut si peste etapa cu numarul 9. A fost o etapa in care s-au impus favoritele, etapa in care surprizele s-au lasat in van asteptate… Precizia Sacele se impune la Homorod, experimentatul Coman din nou cu 5 reusite… Aripile Brasov, se impun la limita, 1-2 la Vila, iar ACSM-ul din Codlea le administreaza orasenilor de la Chimia 4, intr-un meci cu Puskin realizator al unui Hat-Trick, in cel mai curat joc din punct de vedere sportiv al acestei editii de campionat… Olimpic Zarnesti castiga la vecinii de la Cristian, nu fara emotii, prin doua goluri marcate dupa minutul 80. Interistii de la Tarlungeni nu au cautat sa-si rotunjeasca golaverajul ci sa obtina cele 3 puncte in jocul castigat cu 2-0 la lanterna rosie, Vointa Hurez.  Echipa suporterilor stegari ,,cuceresc  Carpatii’’ si castiga fara emotii la Berivoi, cu un Hat-Trick (doar) reusit de Alin Damian. Coltea 1920 – Prietenii Rupea, un 9-4 ciudat ca scor de fotbal… Stegarii brasoveni castiga cu cei de la Avintul Dumbravita, dupa 1-0 la pauza, dar cu o egalare in chiar primul minut al mitanului second, dandu-le emotii brasovenilor… Dar iata ce s-a intamplat pe cele 8 stadioane ale judetului Brasov, sambata 14 octombrie:

Cetatea Homorod - Precizia Sacele    1-7

Au marcat: Lukacs 20, respectiv  Coman 53, 55, 60, 71, 83, Preda 66, Bilivolschi 78

Avertizati cu galben: Jondrea 47, Majlat 50, Revesz 53, Ticu 68, respective Dobrean 48

Arbitri: Rares Padurariu, Alexandru Paraschiv, Emanuel Militaru (toti din Brasov)

Observator: Szasz Vilmos (Brasov)

2-7 la juniori.

Olimpic Voila - Aripile Braşov     1-2

Au marcat: Veconi 76, respectiv Grigoras 20, Moroie 51

Avertizati cu galben: Torok 41, Stroe 45, Slapciu 90, respectiv Grigoras 31.

Arbitri: Ciprian Mardan (Fagaras) - Claudiu Osmache, Razvan Polexe (ambii din Brasov)

Observator: Adrian Rizea (Fagaras)

1-7 la juniori.

A.C.S.M. Codlea - Chimia Orasul Victoria     4-0

Au marcat: Petar 40, Puscasu 45+1, 75, 79

Arbitri: Robert Ciorbea - Ioan Scortia (ambii din Brasov),Teodora Tudorescu (din Bod)

Observator: Ioan Ercusi (Brasov)

9-0 la juniori.

Inter Cristian - Olimpic Zarnesti     0-2

Au marcat: Gabor 82, Rogojinaru 90+1

Avertizati cu cartonas galben: Drecea 62, respectiv Dascalu 42, Gabor 87, Ciociu 91

Arbitri: Ioan Stirbu - Lucian Tutu, Alexandru Stelea (toti din Brasov)

Observator: Mihai Bacescu (Brasov)

0-0 la juniori.

Inter Tarlungeni - Vointa Hurez 2-0

A marcat: Neculai 22, 86

Avertizati cu cartonas galben: Costea 70, Hera si Pop, ambii in minutul 73, toti de la Hurez.

Arbitri: Liviu Enciu - Stefan Moga, Mircea Guran (toti din Brasov)

Observator: Dan Neacsa (Brasov)

Carpati Berivoi - AS „SR“ Brasov     1-8

Au marcat: Gligoras 36 respectiv Popa 2, 28, Damian 11, 44, 65, Fanariu 61, Oprea 85, Dumitras 87

Avertizati cu galben: Barbu 37 si Bica 78, ambii de la gazde

Arbitri: Mihai Kiuta (Brasov) - Radu Alexandru (Brasov), Daniel Bortan (Fagaras)

Observator: Alexandru Cozma (Fagaras)

3-4 la juniori.

Colţea Braşov - Prietenii Rupea 9-4

Au marcat: Lita 2,12, 53,90, Ticalo 14,70, Staicu 26, Marinescu 37, Cretulescu 39, respectiv Ivan 30,64, Rusu 59,67

Avertizat cu galben: Cauca 66

Arbitri: Sandu Alexandru (Fagaras) - Sergiu Lucaci (Brasov), Cosmin Toca (Fagaras)

Observator: Carol Dumitru (Brasov)

A.C.S. Steagu Rosu Brasov - Avintul Dumbravita      5-2

Au marcat: Carstean 36, Csere 58, Fogarasi 62, Stoica 86, 88 respectiv Speriatu 46, Gordas 90+3

Avertizati cu cartonas galben: Speriatu si Radu de la oaspeti in minutul 27

Arbitri: Catalin Pantilimon (Fagaras) - Felix Butcaru (Brasov), Alexandru Munteanu (Brasov)

Observator: Adrian Broscateanu (Brasov)

4-5 la juniori.

A fost inca o etapa cu arbitraje bune. Daca unele partide s-au disputat asa cum ne-am obisnuit deja, cu echipe castigatoare deja de la ,,echipament’’, au fost si meciuri in care brigazile au avut serios de lucru, dovada, ploaia de cartonase galbene. Nu pot spune nimic despre brigade de la Tarlungeni pentru ca, corespondentul Maria Draghici nu a mai ajuns la stadion din cause obiective. Din nou la inaltime centralii, din nou la inaltime semnalizarile prompte ale mai experimentatilor de la L3, si din nou la inaltime domnisoara Teodora Tudorescu din Bod in jocul de la Codlea. Pe cand intr-un derby?

16 Vointa Hurez 0p

SR Brasov si Precizia Sacele, ocupantele primelor doua locuri in clasament sunt singurele echipe neinvinse in aceasta editie de campionat. Echipa SR Brasov, este de fapt echipa care n-a cunoscut infrangerea in campionat de la infiintare… Echipa Vointa Hurez, este singura formatie care n-a acumulat nici un punct dupa cele 9 runde disputate. Formatia suporterilor stegari are si cel mai bun atac prin cele 51 de goluri marcate, fiind secondata in acest clasament de Precizia Sacele si Olimpic Zarnesti, ambele echipe cu cate 49 reusite fiecare. Cel mai slab atac, Vointa Hurez, lanterna rosie in continuare a clasamentului ligii judetene Brasov cu doar 3 reusite. SR Brasov conduce si clasamentul celei mai bune aparari cu cele doar 7 goluri primite, fiind urmata de Precizia Sacele cu 8 goluri primite, pe pozitia a treia a acestui clasament situandu-se cu cate 9 goluri primite, Olimpic Zarnesti, ACSM Codlea si Inter Tarlungeni, in timp ce la polul opus, Vointa Hurez cu 63 goluri incasate…