TSB 1847 Ravensburg doar 3-3 acasa cu SV Oberzell II in etapa a VI-a !

Dupa o etapa in care au stat, cu o  infirmerie plina de accidentati, trainerul gazdelor de la TSB 1847 Ravensburg, Jürgen Bosch, a fost nevoit sa improvizeze un prim 11, in jocul din etapa a VI-a, impotriva echipei  secunde SV Oberzell, o echipa venita in deplasare cu 4 jucatori de la prima echipa, echipa care-a a stat in aceasta etapa…  Daca la gazde a fost tras in linia de mijloc atacantul roman Vlad Munteanu, sistemul 1-4-4-2 , n-a fost decat un sistem de aparare, in timp ce formatia vizitatoare a venit clar dupa punct sau puncte la Ravensburg, dovada 1-3-4-3, in sistemul de joc cu 3 atacanti. Dupa un prim atac al gazdelor in chiar primul minut, finalizat cu sutul de la distanta, destul de aproape de transversala portii golkeeperului vizitatorilor, al ex-brasoveanului Vlad Munteanu, oaspetii isi arata coltii in minutul 3 cand, in urma unei actiuni pe partea dreapta, o centrare perfecta, capul imprecis al lui Maximilian Valenti, fac ca tabela sa ramana neschimbata. Nu pentru mult timp insa. Jucatorii gazdelor, neputincosi sa scoata mingea din propria jumatate, o balbaie intre ei in propriul 35, Vlad Munteanu este inconjurat de 3 vizitatori, unul ii fura mingea, trimite pe dreapta, o centrare sutata pe jos de langa Adrian Nogalj, il surprinde iesit pe fundasul central Peter Rogg, Alexander Bitsch indeplinind o simpla formalitate, pune latul si 0-1 pe tabela de scor ! Este pentru prima oara in aceasta editie de campionat cand echipa gazda este condusa pe tabela. Jocul se echilibreaza, gazdele forteaza in atac, oaspetii se apara exact si pleaca pe contraatacuri taioase. O prima interventie la limita a lui Adrian Nogalj. Vine si a doua, la fel de tare dar in limitele regulamentului, totusi sanctionata cu lovitura libera impotriva gazdelor. Excuta Sandro Maucher… Este minutul 23, si tabela arata 0-2 incredibil prin acest gol reusit de Maximilian Valenti. Jucatorii gazdelor sunt la pamant. La propriu…  Incepe o cursa de urmarire… Multumiti cu acest scor, oaspetii se blocheaza in propria jumatate si se multumesc sa respinga mingile unde se poate. In corner, in aut, oriunde, numai sa plece mingea departe de poarta lor… Nu le iese nimic nici gazdelor. Toate mingile sunt ,,vamuite’’ de Leo Erlenbush, capitanul gazdelor din Ravensburg… Oare de ce? Loviturile libere, de oriunde sunt ele, sunt executate de capitan…  Minutul 34 al jocului, gazdele ataca in tromba, Vlad Munteanu suteaza puternic intr-un adversar, mingea ajunge la Peter Rogg urcat pana la mijlocul terenului, Rogg trimite lateral dreapta capitanului Leo  Erlenbush, o centrare ,,la bataie’’ pentru Martin Jelen sau  Philipp Hübner, ambii incadrati de 5 jucatori ai vizitatorilor, Martin Jelen sare mai inalt decat  Christian Polczynski, deviaza balonul usor surprinzandu-l pe portarul celor de la Oberzell si scorul devine 1-2. Toate tunurile pe poarta oaspetilor, poarta ramasa inchisa in cele 10 minute de asediu… cu 1-2 s-a intrat la cabine pentru pauza mare.  Repriza secunda incepe la fel ca si prima. Gazdele ataca, oaspetii il trantesc pe Vlad Munteanu… Altfel n-au cum sa-l opreasca din actiuni… In minutul 60, un sut puternic expediat de la 35m usor lateral stanga pe atacul gazdelor, de putin pe langa poarta lui Yannik Woserau, al lui Philipp Reichle… Minutul 61 un corner de pe partea stanga executat perfect de capitanul Erlenbush, executia cu capul a lui Martin Jelen trece la o palma pe langa bara laterala dreapta a portii goalkeeperului vizitatorilor… Minutul 62, Vlad Munteanu trantit la 30m de poarta adversa, capitanul Leo Erlenbush executa putin pe langa… Minutul 63, aruncare de la margine Dennis ,,Eroina’’ Justus, mingea deviata de  Adrian Gihring ajunge la Munteanu, trasor cu stangul al romanului si mingea se duce peste… Minutul 64, sut cu efect interior de la 20m a lui Reichle, mingea trece peste poarta… Minutul 66, o actiune colectiva plecata de la Vad Munteanu, mingea trece pe la Gihring care-l angajeaza in careul mare pe Leo Erlenbush, o centrare lunga, paralela cu poarta a acestuia, fundasii vizitatorilor se invita reciproc sa degajeze, mingea ajunge in cealalta parte a portii la Philipp Hübner, care pune latul si profita de indecizia aceluiasi fundas drept al oaspetilor Christian Polczynski, mingea ajungang in plasa si scorul devine 2-2…  Doua minute mai tarziu se face 3-2 ! Vlad Munteanu executa lung o lovitura libera de langa propria banca de rezerve, Jelen deviaza cu capul pe spate, mingea ajunge la Philipp Reichle la 20m de poarta adversa, plaseaza frumos mingea imprimandu-i efect de rist interior, pustiul Yannik Woserau surprins la marginea careului de 6m plonjeaza inutil… Bucuria gazdelor nu tine decat doua minute. In minutul 70, dupa o actiune a lui Sandro Maucher pe partea dreapta a atacului vizitatorilor din Oberzell, mingea ajunge la Valenti, care-l umileste pe fundasul  gazdelor Adrian Nogalj si face 3-3… Pana la final, ocazii de-o parte si de alta, ocazii insa ramase fara rezultat pe tabela de scor…

TSB 1847 Ravensburg:  Dominik Schwarz - Adrian Nogalj, Dennis ,,Eroina’’ Justus, Peter Rogg,  Dominik Heinrich - Leo Erlenbush (cap), Adrian Gihring, Philipp Reichle,  Vlad Munteanu -  Martin Jelen,  Philipp Hübner

Antrenor: Jürgen Bosch

Rezerve:   Ramazan Canlier, Robin Büdinger, Caner  Dogan, Migjen  Meholli

SV Oberzell II: Yannik Woserau – Frank Mannes, Christian Polczynski, Manuel Hatzing – Fabrizio Ardemani, Alexander Bitsch, Niklas Muller, Maximilian Valenti – Sandro Maucher, Lion Wetzel, Dennis Gunther

Antrenori:  Elton Jose Krewer si Heiko Hollmann

Dupa acest rezultat, coroborat cu celelalte ale etapei, clasamentul  primelor 5 arata astfel: