Juventus umilita acasa de ACS: 0-8 !

Ca fotbalul feminin prinde tot mai tare, e o chestiune zilnica, vizibila cu ochiul liber… Ca fenomenul fotbal feminin ia amploare, vedem si ne bucuram. Ca la aceste meciuri din ce in ce mai valoroase, apar numele grele din randurile amazoanelor arbitrajului romanesc, este imbucurator si laudabil… La Timisoara, s-a desfasurat derbyul Banatului la fotbalul de muieri, acolo unde echipa Juventus Timisoara, reprezentanta Banatului de campie, a primit vizita formatiei ACS Banat Girls Resita, echipa reprezentanta a Banatului montan. Banatencele de la munte, au aratat ca-s crescute cu carne si lapte de oaie, nu cu dragavei… Privite de ,,sus’’ fotbalistele de la ACS, au plecat din start cu pedala de acceleratie in podea, astfel ca dupa doar cateva minute au si deschis scorul surprinzandu-le pe fotbalistele gazdelor…  Pana la pauza au mai dat doua, astfel ca 0-3, scor de neprezentare arata partida dintre Juventus Timisoara – ACS Banat Girls Resita ! In mitanul second, distractia a continuat pentru muntence…  A fost de fapt un galop de sanatate pentru fetele pregatite de Daniel Amariei. 0-8 final ! E foarte clar ca ACS Banat Girls Resita are obiectiv précis: jocul de baraj pentru promovarea in liga superioara- liga secunda !

Iata formatia de start a muntencelor:

Francesca Kovacs - Bozilovic Natalija, Buha Florina, Georgiana Dabega, Daria Zglimbea - Madalina Ginju,

Apro Miruna, Ruvila Elena, Burdan Denisa - Radulov Georgiana, Rebeca Ursachi

Au intrat,  Jula Manuela in locul lui Apro Miruna (accidentata) si Sain Florica in locul lui Ruvila Elena.

Antrenor: Daniel Amariei

Maseur: Daniel Cocirla

Echipa ACS Banat Girls a terminat jocul in 10, Florina Buha accidentata a pecat mai repede la vestiare…

Au marcat: Denisa Burdan de 4 ori, Rebeca Ursachi (doua goluri), Georgiana Dabega si Elena Ruvila, ambele cate un gol…

Sa fie intr-un ceas bun si cum spunem noi banatenii, Doamne ajuta !