TSV Ravensburg – SV Schmalegg 2-1 si… ,,La pomul laudat sa nu te duci cu sacul’’…

Dupa un debut furtunos in actuala editie de campionat, cu doua victorii din tot atatea posibile, impulsionati si de victoria la scor de tenis a echipei secunde (6-0 dupa 5-0 la pauza), a venit  si mult asteptata partida cu echipa din Schmalegg. Daca o intreaga noapte a plouat mocaneste, ploaie ce-a continuat si duminica pana pe la orele pranzului, la orele 15 cand a inceput partida dintre TSB Ravensburg – SV Schmalegg, un soare cu dinti si-a facut aparitia la Ravensburg. Terenul s-a prezentat in conditii nemtesti:  IMPECABIL ! Cele doua echipe si-au facut aparitia la marginea terenului si-au fost conduse catre centrul terenului de domnul arbitru. Nimic spectaculos pana aici. Spectoculos a fost faptul ca albastri gazdelor au fost 12 si vizitatorii din Schmalegg 11, ambele echipe cu sorturi negre. Sigur ca n-am inteles ce cauta in Germania secolului XXI un arbitru de fotbal in acelasi culoare la echipament ca una dintre echipe…  Am semnalat dealtfel acest aspect trainerului gazdelor, Jurgen Bosch, care mi-a raspuns  ,, ja, es ist wirklich Komisch’’… Pana a pus peste tricoul albastru o vesta rosie s-au cam scurs vreo 5 minute…  Meciul a debutat cu atacurile in tromba ale gazdelor din Ravensburg si contraatacurile vizitatorilor. Un joc pe contre. Jocul la offside al oaspetilor a dat roade, atacantii de la TSB, fiind surprinsi de prea multe ori in pozitie afara din joc. Nervozitatea excesiva a jucatorilor gazde la deciziile centralului. Avertizat verbal, Dennis ,,Eroina’’ Justus’’…  A urmat Vlad Munteanu… A continuat Sebastian Bonn…  In minutul 5 al jocului, un contraatac rapid pe dreapta al vizitatorilor, o ezitare a fundasului dreapta a celor de la TSB, Caner Dogan, o iesire eronata a goalkeeperului  Dominik Schwartz, driblingul in unghi inchis al extremei  Steffen Mayer, un sut direct in bara laterala… Un semnal de alarma? Un  joc haotic etalat de ambele formatii. Gazdele de la TSB Ravensburg de nerecunoscut. N-am vazut nimc in afara de incercarile de demarcare in extrema ale lui Adrian Gihring. Oricat a incercat capitanul Leo Erlenbush sa-l traga pana catre 10m de langa linia de tusa… Pe atacul stang al gazdelor,un sprint de 20m al lui Vlad Munteanu, o contra la minge a fundasului Heinrich Kollmar, romanul ramana pe gazon… A primit in cadere un crampon pe genunchi… Sare de pe banca oaspetilor unul dintre masori, si ii arunca romanului o punga cu ghiata… Vlad da frau liber injuraturilor. In limba romana…  Isi tine punga inca pe genunghiul  lovit… Reintra, dar schiopateaza…  Din punct de vedere al spectacolului fotbalistic, mai nimic. Un cap apatic, din plonjon spectaculos totusi al lui Nazim Ibraimoski, dar Leo  Erlenbush e la locul nepotrivit si centralul fluiera offside, desi  Moritz Georg, portarul vizitatorilor a retinut mingea dupa un plonjon bun pentru fotoreporter. Un joc apatic in continuare, desfasurat intre cele doua careuri mari… Atunci cand echipele se pregateau sa mearga la cabine pentru pauza mare, Dominik Heinrich recupereaza o minge balbaita la centrul terenului de mijlocasii celor din Schmalegg, trimite pe dreapta scurt, pe jos, pana la capitanul Leo Erlenbusch, o centrare de vreo 25m de pe loc a acestuia pana in apropierea punctului cu var de la 11m, o reluare spectaculoasa cu capul a lui Martin Jelen, plonjonul goalkeeperului Moritz Georg bun doar pentru fotoreporteri... Unul pe faza… ceilati doi, acaparand soarele cu dinti, tomnatic… TSB 1847 Ravensburg - SV Schmalegg 1-0... din minutul 45... Degeaba injura goalkeeperul oaspetilor destinul…  Repriza secunda incepe la fel ca prima. Gazdele ataca, oaspetii contraataca. Jurgen Bosch face doua mutari inspirate inca de a pauza. Doua actiuni pe dreapta atacului oaspetilor, si doar incurajari ale portarului Moritz la adresa colegilor. Am vazut si degajari ,,lungi’’ de 15-20m la portarul vizitatorilor… Majoritatea, ca si-n prima repriza. Cu siguranta ca era cel mai bun executant la astfel de degajari din moment ce niciunul dintre coechipieri n-a venit sa-l sprijine…  Dupa doua ratari monumentale ale oaspetilor, jucatorii  de la TSB ies la joc. Combinatii de efect pornite mai mereu din centru de la capitanul Erlenbush, noul fundas dreapta, Viktor  Krohmer trimite catre extrema Gihring, driblinguri in viteza ale acestuia pe langa visatorii fundasi din Schmalegg, dar centrarile lasa de dorit ! Una, doua… noua… Desi a jucat intr-un picior, Munteanu e tras la mijloc de trainerul Bosch. Colaborare mai buna intre Munteanu si Ibraimoski, un-doiuri de efect, contabilizate de subsemnatul  doar la impresia artistica. Pe tabela de scor nimic nou sub soarele cu dinti din septembrie 10… Vlad Munteanu e schimbat. A fost de nerecunoscut in acest joc. Ca majoritatea colegilor sai de la TSB… Cand ne apropiam cu pasi repezi de final, Ibraimoski trimite un trasor de la 35m destul de departe insa de tinta. In minutul 86, din lupta surda pentru minge de la mijlocul terenului , o pasa printre fundasii de la SV Schmalegg a capitanului Leo Erlenbush, Martin Jelen evita jocul la offside, face o cursa solitara de vreo 35m, ajunge fata in fata cu goalkeeperul Moritz iesit pana la punctual de la 11m, sutul plasat de la marginea careului mare cu exteriorul piciorului drept pe langa portarul vizitatorilor si tabela arata un nesperat 2-0 ! In minutul urmator, Ramazan Canlier, ia o actiune pe cont propriu de la mijlocul terenului, il dribleaza de trei ori pe Kollmar, trece in dribling si de Florian Port, ajunge in unghi inchis in fata lui Johannes Standfest, ll dribleaza in prima faza, Ramazan cade prea usor  si nimic, arata arbitrul… Nu s-au bucurat prea mult fotbalistii gazdelor de avantajul celor doua goluri, pentru ca in minutul 88, pe fondul relaxarii premature, Johannes Teufel  reduce din avantajul de pe tabela, TSV Ravensburg – SV Schmalegg 2-1. Ar fi putut fi chiar 2-2 in minul 90 dar statura impozanta a lui Peter Rogg l-a demoralizat pe acelasi Teufel… In ultimul minut al prelungirilor, Ramazan Canlier are ocazia de-a face 3-1, dar numarul 44 de la gazde si-a aratat calitatile de rezerva... 9 puncte pentru jucatorii de la TSB care sunt acolo in varf, TSB 1847 Ravensburg fiind una dintre cele 3 formatii cu maCSim de puncte dupa 3 jocuri…

TSB 1847 Ravensburg:  Dominik Schwarz, Caner Dogan, Peter Rogg,  Dominik Heinrich, Adrian Gihring, Dennis ,,Eroina” Justus, Vlad Munteanu, Martin Jelen, Nazim Ibraimoski, Sebastian Bonn, Leonhard Erlenbusch (cap).                                                                                                                                                                                   Antrenor: Jurgen Bosch                                                                                                                                                     Rezerve: Waldemar Wirch, Adrian Nogalj, Niroshan Anandarajah ,Philipp Hubner,  Viktor Krohmer, Canlier Ramazan

SV Schmalegg: Moritz Georg, Dirk Fladerer, Johannes Standfest, Philipp Reis, Johannes Teufel, Steffen Mayer (cap), Jacov Orsulic, Kevin Seifried, Heinrich Kollmar, Jan Hurter, Florian Port                                                              Antrenor: Fikret Djeka                                                                                                                                                       Rezerve: Philipp Anderl, David Hess, Willy Witschard, Ulrich Dillhofer