Toate-s noi…si vechi is toate, chiar daca s-a scurs (DOAR) etapa 2 din Liga 4 Brasov…

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul, spunea cineva odata. Ca ,,Socoteala de-acasa, nu se potriveste cu cea din targ’’ o stiu mai toti, chiar daca unii-s optimisti iar alti-s pesimisti. Sambata 26 august, organizatorii de competitii ai AJF-ului din Brasov au propus ca data de desfasurare a meciurilor contand pentru etapa a doua a campionatului 2017/2018 din Liga4 Brasov. Dupa un debut mai mult decat furibund, cu goluri garla, in etapa secunda, foarte multe surprize s-au produs. Desi golurile n-au lipsit nici in aceasta etapa, surprizele s-au tinut lant. Sa fi fost oare etapa oaspetilor? Sa fi fost doar ,,foc de paie’’ aceasta etapa? Dar sa vedem intai rezultatele:

Precizia Sacele - Aripile Brasov 2-2 (!)

Au marcat: Bilibovschi 8, 70  respectiv  Vasilache 9, Badea 61

Au arbitrat: Alexandru Sandu din Fagaras, ajutat de brasovenii  Lucian Tutu si Mihai Mitarca

La juniori, doar 1-1 reusit de campionii gazde…

AS ,,SR’’ Brasov - Orasul Victoria 4-1

Au marcat: Cocan 9, Damian 54, Bodeanu 81, Oprea 87 respectiv Cristian 36

Au arbitrat: : Ioan Stirbu, Claudiu Schiopet, Marian Tunsoiu, toti din Brasov

In meciul echipelor de juniori, 5-0 pentru gazde.

Avantul Dumbravita -  Inter Tarlungeni 2-2

Au marcat: Speriatu 49, Gordas 90+4 respectiv Apetrei 41, 64

Au arbitrat: Marian Barbu din Fagaras,  Ioan Scortia din Brasov, Teodora Tudorescu din Bod.

In partida din deschidere, juniorii celor doua formatii au remizat si ei la 3

Steagu Rosu Brasov – Inter Cristian 1-3 si 2-1jr

Au marcat: Ivan 44  respectiv  Nazare 34, Feraru 52, Arinenanu 90+4

In minutul 85 al jocului, delegatul gazdelor Edi Gherghe a fost trimis in tribuna pentru proteste.

Eliminat: Borcescu de la Steagu Rosu Brasov in minutul 90+4 pentru cumul de avertismente.

Au arbitrat: Andrei Urs  din Brasov, Gabriel Boncz din Fagaras, Alexandru Munteanu  din Brasov

La juniori, 2-1

Coltea  1920 Brasov – ACSM Codlea 0-4

Au marcat: Draghescu 53, 59, Puscasu 85, Petar 90

Au arbitrat: Mihai Harlab, Cristian Ciorbea, Alexandru Paraschiv, toti din Brasov

In meciul juniorilor din deschidere, 0-14 (!)

Carpati Berivoi – Olimpic Voila 0-4

Au marcat: Veconi 56, Gabor 60,66, Danila 90

Au arbitrat: Catalin Pantilimon, Daniel Bortan, Cosmin Toca, toti din Fagaras

15-0 a fost rezultatul echipelor de juniori !

La juniori, 1-2

Dupa cum se poate observa, primul lider din aceasta editie de campionat, Precizia Sacele, s-a impiedicat acasa, si nu oricum, si nu impotriva oricui… Tonul la dezastru l-au dat chiar campionii juniori, care n-au putut decat un 1-1 chinuit, rezultat care a dat ,,aripi’’ seniorilor de la Aripile, care nu s-au lasat mai prejos decat echipa juniorilor, remizand si ei, 2-2, dupa ce, chiar au avut un 1-2 pe tabela de scor timp de 9 minute…  Sigur ca nici un meci nu seamana cu altul, dovada este acest 2-2 reusit de oaspeti, dupa numai o saptamana in care au fost umiliti cu 0-10 acasa de nou infiintata ,,SR’’… Daca tot am amintit de ,,SR’’ Brasov, e clar ca ,,Steagu nu moare’’, mai mult, aceasta echipa a reusit un 4-1, greu, pe stadionul ,,Tineretului’’ impotriva fotbalistilor de la Orasul Victoria… Daca pana nu demult pe acest stadion vedeam meciuri internationale sau ale unor echipe de Liga Nationala, iata unde-a ajuns azi fotbalul, incat vedem pe astfel de stadioane echipe de la sate si comune… Si daca tot amintim de ,,Steagu nu moare’’, celalalt steag al Brasovului, s-a impotmolit acasa cu cei de la Inter Cristian, intr-un joc in care delegatul gazdelor a fost trimis in tribune in urma unor proteste, iar pentru cumul de avertismente, Borcescu de la formatia stegarilor a plecat mai repede la dusuri cu 20 de secunde decat colegii lui… Fotbalistii de la Coltea nu au putut pastra imaculata tabela de scor impotriva codlenilor decat pana in minutul 53, 0-4 fiind rezultatul final… Tot 0-4 a fost rezultatul dintre Berivoi si ,,olimpicii’’ din Voila. La Hurez, Munteanu in minutul 28 a marcat pentru gazde, ca sa nu scriem noi ca si acolo a fost tot 0-4, ci 1-4 pentru fotbalistii de la Cetatea Homorod. O minisurpriza s-a inregistrat la Dumbravita, acolo unde gazdele au jucat pana in minutul de final, 90+4, minut in care-au reusit sa egaleze scorul la 2 impotriva celor de la Inter Tarlungeni. Foarte constanti inca din debut ,,olimpicii’’ Zarnestiului, care-au castigat la pas, 0-6, impotriva ,,prietenilor’’ de la Rupea… Daca tot am amintit de Dumbravita, sa spunem ca singura amazoana delegata, domnisoara Teodora Tudorescu din Bod, a fost din nou la inaltime ca si-n etapa inaugurala. Acealeasi cuvinte frumoase la adresa brigazii de arbitri de la jocul ,,prietenilor’’ din Rupea si-al  ,,olimpicilor’’ din Zarnesti, brigada cu fagarasenii  Ciprian Mardan la centru, Daniel Bortan si  Cosmin Toca la cele doua linii. Nu degeaba arbitrajul din Fagaras este prezent in ligile superioare ! Pana sambata viitoare, sa-i lasam pe unii sa-si savureze rezultatele bune, pe ceilalti,  sa-si ,,oblojeasca’’ ranile…

Sursa info: Mihai Alexandru Kiuta