O etapa a VII-a cu rezultate normale in Frauen Admiral Österreich Bundesliga!

Sambata 21 si duminica 22 sau penultimul weekend din octombrie a lui 2023, ne-a prilejuit sa intram in contact cu jocurile fotbalului feminin austriac din prima liga, sau asa cum iubitorii fotbalului o cunosc, Frauen Admiral  Österreich Bundesliga! ,,Balul'' a fost deschis la Dornbirn, acolo unde nou promovata din localitate, Ladies FC Dornbirn, a primit vizita uneia dintre pretendentele la titlu si de ce sa nu recunoastem, echipa care-si doreste si-n acest sezon ocuparea primului loc in clasament care duce direct in Champion League, FFC Vorderland... Pe Stadionul Birkenwiese din Dornbirn, atunci cand clopotele bisericilor trageau de 12 ale pranzului, cam 550-600 de spectatori, multi insotind echipa din Altach, a fluierat debutul jocului Amina Gutschi, asistata de la cele doua margini de Biljana Iskin si Eliane Bereuter. Fara prea multe tatonari, echipele au aratat ca-si doresc cele 3 puncte puse in joc... Si s-a jucat ,,barbateste'' inca din debut... Klaus Stocker, tehnicianul echipei gazda a utilizat un ciudat 1-5-4-1, in timp ce Bernhard Summer trainerul vizitatorilor a folosit un 1-4-4-2, transformat in multe momente ale jocului intr-un 1-4-3-3 ceea ce-a surprins echipa gazda... Daca jocul gazdelor s-a axat in debut pe partea centrala, oaspetele au aerisit jocul preferand atacurile pe flancuri cu centraari directe catre atacanti aflati constant intre linia de 16m si punctul cu var de la 11m al careului gazdelor. In primele 10 minute, oaspetele au calcat prea tare acceleratia fiind surprinse in pozitie de offside de 3-4 ori in timp ce jucatoarele gazdelor au jucat direct pe varf, anihilat destul de usor de jucatoarele din centrul defensivei. In minutul 11, oaspetele beneficiaza de un corner de pe partea dreapta a atacului, Maria Agerholm Olsen executa  acolo la punctul de la 11m, aglomeratie mare (12 jucatoare in 7-8m, cate 6 de fiecare parte), degajeaza pana la centrul terenului Samia Adam, un dublu duel Jana Sachs vs Lisa Metzler, castig de cauza avand decarul gazdelor, care reuseste sa-i paseze bulgaroaicei Zdravka Parapunova venita in ajutor... Pivoteaza excelent Parapunova si Emilia Purtscher ii ia piciorul de sprijin... Lovitura libera de pe la 25m lateral dreapta pe atacul echipei gazda. Un sut centrare cu stangul la semianaltime Samia Adam, un zid scurt Vera Ellgass - Maria Olsen, mingea ricoseaza din Olsen la  Gabriela Tavares da Cruz, 3-arul gazdelor suteaza cu dreptul in forta, pe jos, de pe la 20m central in dreapta goalkeeperului Zoe Steenhuis, ramasa tintuita aproape de linia portii... Minutul 12 pe Birkenwiese Stadion, Ladies FC Dornbirn - FFC Vorderland 1-0! La 1-0, echipele abordeaza diferit jocul. Gazdele prefera sa se apere in timp ce oaspetele ataca... O parada a goalkeeperului gazda Liliana Sofia Ribeiro de Almeida... A doua... La a treia ii iese bine in intampinare lui Eileen Campbell, aceasta se incurca in minge iar Adam repliata  respinge in corner... Oaspetele preseaza, golul pluteste in aer... Cornerul executat de daneza Olsen pana la Sabrina Horvat, o centrare in careul mic a titratei jucatoare a oaspetelor, mingea trece prin fata goalkeeperului lusitan din poarta gazdelor Almeida, iar atacantul german al oaspetelor Vera Maria  Ellgass ajunge tarziu la intalnire... Linda Natter are si ea sansa egalarii in minutul 15... Almeida se opune iar in minutul 16... Offside in minutul 17... Gazdele sunt in corzi. Nu reusesc sa mai treaca de mijlocul terenului. In minutul 22 inevitabilul se produce. O actiune pornita de la centrul terenului ajunge pe dreapta la Linda Natter, jucatoare nascuta chiar la Dornbirn, o intoarce de doua ori pe americanca  Catherine Irene Nolan, dubleaza tarziu capitanul Heike Müller, un sut perfect cu piciorul stang face inutil plonjonul spectaculos al lui Almeida. 1-1!... S-a jucat apoi pe contre. Gazdele s-au retras deliberat permitandu-le oaspetelor cam totul... Ar fi fost o pita buna de mancat dar... Probabil numele echipei vizitatoare dadea fiori trainerului Stocker... Primul mitan s-a incheiat 1-1 cu o echipa gazda in suferinta si cu o echipa oaspete aratand ca vrea totul... La pauza, Stocker muta: o scoate pe americanca Jordan Christine Schaefer si o introduce pe croata Selma Kajdic... Noi romanii avem o vorba: ,,cu o floare nu aduci primavara''. Nici cu Selma izolata intre fundasii oaspetelor nu puteai emite pretentii. Oricat de bataioasa a fost Selma Kajdic, oricat a incercat ea sa hartuiasca apararea vizitatoarelor... Bernhard Summer face o tripla schimbare in minutul 59: ies Lisa Metzler, Emilia Purtscher si Vera Ellgass si intra Sarah Schneider, Selina Albrecht si Sarina Heeb... Jocul merge dar nu asa cum ar fi vrut trainerul oaspetelor si in minutul 68 mai face o dubla schimbare: Rieke Tietz si Hannah Fankhauser intra in locul lui Olsen si Natter... Ma si gandeam atunci, cam ce-o fi in capul trainerului cand le-a inlocuit in acel minut pe cele mai bune doua jucatoare ale sale?... Dar omul a stiut ce face... La a doua atingere a mingii, Hannah Fankhauser face 1-2, o normalitate in fapt dupa aspectul jocului. O inlocuire mai mult la misto face si Stocker in minutul 75: o scoate pe una dintre cele mai bune jucatoare de la mijloc, Michaela Walter si o introduce pe Cheyenne Benneker, o jucatoare de doar 17 ani! Atunci cand iei fotbalul la misto, el te pedepseste sau iti arata ca nu-i locul tau acolo... Eileen Campbell, una dintre cele mai constant bune jucatoare ale oaspetelor, reuseste sa faca 1-3 in minutul 79!... Si-a facut un frumos cadou pentru 17 octombrie, ziua de nastere, jucatoarea cu dubla cetatenie, austriaca si britanica, nascuta in vecinatate la Feldkirch! La multi ani si din partea noastra!... In minutul 86, la gazde iese Samia Adam si intra Paulina Winsauer, o jucatoare nascuta pe 14 noiembrie 2006, transferata in aceasta vara chiar de la FFC Vorderland... S-a terminat 1-3 dar mie ceva nu-mi miroase a bine tinand cont de ,,diferite''... Poate ca io-s mai suspicios si nu inteleg profesionismul amatorului antrenor al gazdelor... Si-atat!

In celelalte jocuri s-au iregistrat urmatoaarele scoruri:

FC Bergheim - FC Austria Wien 1-6

USV Neulengbach - SK Sturm Graz 0-1

First Vienna FC - FC Wacker Innsbruck 6-0

SPG Union Kleinmünchen/BW Linz - SKN St. Pölten 0-2

Urmeaza o saptamana de pauza in campionatul Austriei, etapa a VIII-a este programata in 4 si 5 noiembrie, cap de afis jocul derby dintre primele doua clasate, la St. Pölten unde se intalnesc intr-un joc care pe care, ocupanta primului loc, SKN St. Pölten si ocupanta poziei secunde, FFC Vorderland, ambele echipe avand 21 puncte din 21 posibile, diferenta facand-o deocamdata un gol in plus in contul echipei din St. Pölten...