Un start perfect in noul sezon!

Intai 3-1 in campionat acasa cu vecinii de la Phoenix Buzias in cadrul rundei inaugurale a campionatului Ligii3 din Seria a VIII-a editia 2022/2023, si-apoi, au administrat un set la 0 in turul secund in Cupa Romaniei celor de la Vointa Lupac. Si uite asa dupa VOINTA a urmat GLORIA... Sambata 3 Septembrie, resitenii oradeanului Cheregi s-au deplasat la Cermei in judetul Arad pentru a disputa al doilea joc in campionat in compania gazdelor de la Gloria Lunca Teuz Cermei. Cermeiul, aflat la al VII-lea sezon in Liga3 a primit in ,,Tara Samadailor’’ vizita ,,albastrilor’’ rossoneri ai Vaii Domanului din Resita. Echipa aradeana venea dupa doua infrangeri in campionat si in cupa in fata Soimilor din Lipova. O trupa de oltenasi din Craiova fura delegati pentru acest joc, cu Marius Badoiu la centru, ajutat la cele doua tuse de Razvan Tudor si Laurentiu Anghel.

Gloria LT Cermei: Zamfir, Clipota, Iuga, Lazar, Balasz, D.Salka, Cocris, Vlad, Mateuca, Simandan, Pit.

Rezerve: Bodea, Varga, Pascu, M.Salka, Calota, Cleuta, Gruiescu, Novac

CSM Resita: Zimmermann, Barboianu, Ardei, Rimovecz, Fota, Popescu, Bresneni, Petre, Draghiceanu, Negru, Aboubacar.

Rezerve: Capatana, Erhard, Curescu, Velcota, Bala, Canea, Domil, Avramovici, Gombos

Jocul trece peste acel ,,sfert’’ de tatonari dintre cele doua echipe si in minutul 3, Simandan suteaza din interiorul careului de 16 metri, dar Zimmi arata ca nu degeaba a ajuns la 39 de ani in poarta Resitei si scoate de sub transversala. Replica banatenilor nu intarzie sa apara, trec la conducerea ostilitatilor si in minutul 10, Draghiceanu ii incearca vigilenta lui Zamfir cu un sut de la marginea careului mare, mingea respinsa in fata de goalkeeperul alb rosilor ajunge la varful impins al rossonerilor imbracati in echipament albastru in acest joc, Aboubacar care este blocat de Iuga. Ambele echipe incearca. Draghiceanu in minutul 17 pentru Resita si Vlad in minutul 21 pentru Gloria, dar Zamfir si Zimmerman sunt portari... Jucatorii ambelor echipe incearca. Un joc de uzura. O bara in partea ei laterala dupa un sut din unghi inchis al lui Negru, o torpila de pe la 25m a lui Cacao Bresneni, capitanul rossonerilor... Incep sa apara si cartonasele galbene aratate de Marius Badoiu... Aboubacar, Rimovecz, Balazs... Un fotbal barbatesc in fapt... Finalul reprizei ii prinde pe jucatorii resiteni fortand deschiderea scorului. In minutul 42 trage pe langa poarta Draghiceanu de pe la 12m iar doua minute mai tarziu Negru suteaza si Zamfir respinge in corner. Si-atunci cand oltenasul Badoiu baga fluierul in gura si se pregatea sa trimita echipele la vestiare, s-a gasit Ardei sa o plaseze cu capul pentru 0-1 si sa strice socotelile gazdarilor... Suparat rau Cristi Todea, bucurie pentru oaspetii din teren, cei de pe banca de rezerve dar si pentru Ultrasii lui Gusca, suporteri care si de aceasta data au insotit echipa... Dupa gol, echipele merg la vestiare pentru odihna. La pauza, trei modificari in tabara gazdelor. Cei care controleaza jocul in debutul partii secunde sunt tot oaspetii. In minutul 51 incearca Draghiceanu. In minutul 60, acelasi insistent Draghiceanu suteaza in blocaj si apoi Negru de la 22m il evidentiaza pe Zamfir care respinge in corner. Trei minute mai tarziu, un corner executat de Cacao Bresneni la coltul lung, varful impins al rossonerilor pune capul si realitatea din teren e reflectata pe tabela de scor: 0-2! Zimmi cred ca a atipit in poarta, nu stiu exact, dar sigur s-a plictisit in acest mitan secund... La 10 minute dupa marcarea golului al doilea, alte doua schimbari la gazde. Muta si Cheregi... Il scoate pe Gakou Aboubacar si-l trimite in teren pe Atza, Alex Avramovic. Faza ciudata in minutul 78 al jocului... O lovitura libera de la marginea careului mare al gazdelor, centrare Draghiceanu, zidul gazdelor deviaza in bara transversala a portii lui Zamfir, mingea revine in teren si Negru o da-n ate... 0-3! Dar... tusierul ridicase fanionul, offside... Centralul se consulta cu asistenul si decide aratand centrul terenului: 0-3!... La acest scor de neprezentare, toata lumea astepta finalul... A mai schimbat doi si Calin Cheregi, inca unul Cristi Todea, iar in minutul 90 prinde cu siguranta Zimmi mingea trimisa de la 16m de M.Salka... 0-3 la final, 6 puncte reusite de Metalu dupa doua meciuri disputate, 6 marcate unul primit si coroborat cu rezultatele rundei, Resita sta pe fotoliul liderului seriei...