Veniti ca Guardia ne(n)canta si liliancul a-nflorit... Unirea vs Metalu’ sau jocul sortii pe ,,1 Mai’’ in 8 Mai, la Slobozia! C-asa-i la fotbal!...

Resita – Banatul montan – Romania. Vinerea Mare, 30 Aprilie 2021, ora 11:00, Valea Domanului – Stadion ,,Mircea Chivu’’. CSM Resita - Gloria Buzau, meciul de fotbal de Liga2 de la noi in faza Play – Out-ului din Grupa B, un joc din etapa a VI-a de ,,totul sau nimic’’... O brigada de arbitri cu Szabolcs Kovacs din Carei la centru, asistat de la cele doua tuse de Ioan Alexandru Corb din Satu Mare si Radu Despa din Baia Mare, arbitru de rezerva Tudor Florin Jurca din Arad. Un joc cu-aceiasi patimasi suporteri ai Milanului din Banat, acolo la ,,locul interzis’’ in calitate de supervizori sustinatori... Asa-i fotbalul in vremea lui virusache vrajeala... Rossonerri lui Falub au lovitura de incepere, si-arata... Repede insa, oaspetii din Buzau, arata si ei... Un inceput de meci de tatonare... Resitenii vor sa ramana in L2... Buzoienii, au aratat ca vor sa joace la anu’ (si la multi ani) in Liga europeana... Metalu’ incepe in urmatorul 11: Zimmermann, Szijj, Dumitras, Salcianu, Sima, Dat, Bresneni, Boboc, Bus, Popescu, Dulca, in timp de Ilie Stan a trimis in primul 11 al albastrilor buzoieni pe urmatorii: Stoian, Pirvulescu, Virtej, Ghinga, Perju, Balgiu, Anton, Rosu, Andronic, Tucaliuc, Chica-Rosa. Pana in minutul 15, fiecare echipa are cate-o situatie buna de-a deschide scorul. Intai oaspetii beneficiaza de-o lovitura libera de la marginea careului mare, lateral dreapta a atacului, lovitura trimisa-n zidul din 3 al resitenilor. Gazdele echilibreaza situatia ocaziilor in minutul 15 cand o centrare plouata in careul mic al oaspetilor este prinsa cu dificultate dar siguranta de portarul Stoian. In minutul 21, oaspetii insista si castiga mingea la mijlocul terenului, dupa un presing colectiv, sutul de la 22m, trece pe langa bara din stanga ,,neamtului’’ Zimmermann, revenit intre buturi acolo unde-i este locul. Oaspetii stau sus, fac presing, obligandu-i pe resiteni sa se precipite in repunerea mingii in joc, un joc de pase pe metru patrat al rossonerrilor, o degajare lunga ajunsa pe dreapta atacului, o centrare in careul mic la Bus, acesta nu reuseste sa reia catre poarta, Stoian iese si retine mingea. In minutul 24, dupa un atac prelungit al oaspetilor, o recuperare si-o repunere rapida pe contraatac, un sut cu stangul al lui Popescu din interiorul careului mare de pe la 14m, mingea se duce departe de buturile lui Stoian. Un joc disputat mai mult intre cele doua careuri mari, un fel de ,,na-ti-o tie da-mi-o mie’’, pe fondul sonor dominat de pe deal de suporterii rossoneri. In minutul 41, un corner de pe dreapta a atacului gazdelor, mingea ajunge la Cacao Bresneni, acesta reia cu capul din 7-8 metri inspre coltul lung, mingea deviata de un fundas se duce in corner. Si-atunci cand toata lumea astepta pauza, chiar si cei 483 privitori de pe internet la transmisia lui Sorin Mihancea, o lovitura libera de pe la 22m de poarta oaspetilor, o executie pe langa zid a lui Bus, ajunge-n bratele goalkeeperului oaspetilor din Buzau. Si dupa 45 de minute, mitanul se-ncheie asa cum a inceput, 0-0!... Primul sfert de ora al mitanului secund este o continuare a primelor 45 de minute, un sfert in care s-a jucat nimic la nimic, jocul fiind presarat cu cateva schimbari in efectivele celor doua combatante. In minutul 17 al reprizei secunde, dupa o ocazie a oaspetilor, resitenii ies destul de greu din propria jumatate, mingea ajunge la centru trerenului, un contraatac 2 la 4, Bus intra in careul de 16m central al oaspetilor, o evidenta impingere a capitanului Buzaului, Ghinga, cartonas galben si lovitura de la 11m acordate fara ezitare de centralul Kovacs... Dupa vreo doua minute de explicatii si indicatii, Bus executa cu piciorul drept in dreapta lui Stoian, plonjonul portarului buzoian foarte bun, dar... 1-0 pentru Metalu’ Resita!... In minutul 75, resitenii sunt surprinsi in pozitie afara din joc. Oaspetii repun mingea rapid, castiga vizibil teren in jumatatea resitenilor, beneficiaza de-o aruncare de la margine pe care-o transforma intr-un corner. Ilie Stan face o dubla modificare... Cornerul oaspetilor se transforma intr-un contraatac al rossonerrilor, nefructificat insa pe tabela de scor. Repun oaspetii si pleaca la atac... Plimba mingea din dreapta in stanga si din stanga in dreapta, o degajare scurta, imprecisa a unui fundas in rosu si negru si incercarea recentrarii mingii se transforma intr-un corner de pe dreapta atacului oaspetilor din Buzau. Era minutul 74, cornerul executat la coltul scurt, la gramada, mingea e deviata catre bara a doua, fundasii resiteni viseaza, Perju apare nemarcat si pune latul piciorului stang facand inutil plonjonul lui Zimmerman: 1-1!... Cu urechile si ochii catre Bacau, resitenii prmesc vestea cu bucurie dupa cateva minute: Aerostar Bacau – Unirea Slobozia 2-1 dupa un gol reusit in minutul 80 de Vraciu, si oaspetii raman si-n 10 dupa al doilea galben primit de Toma... Daca la Resita nu se mai joaca decat la trecerea timpului, cu oaspetii din Buzau jucand de parca ar fi fost ultimul lor joc din vietile sportive, la Bacau, Vasile executa pentru ialomiteni o lovitura libera, Adascalitei trimite peste portarul Cebotari, mingea loveste transversala si revine la punctul cu var, de-acolo de unde suteaza cu sete Radu si din minutul 84 se face 2-2!... Cum si la Resita s-a terminat 1-1, cum si la Bacau rezultatul a fost egal 2-2, Unirea si Metalu’ isi joaca soarta pe 8 Mai la Slobozia in meci direct... Daca pentru Unirea nu exista decat varianta victoriei, Resita are si varianta X-ului... Sanatosi sa fim pana dupa Paste si-o sa le traim pe toate... Sarbatori Pascale luminate tuturor!...