SV Beuren/Isny – SV Horgenzell un 5-0 la doar 3 grade Celsius in Kreisliga Bodensee feminina intr-un joc din etapa a VI-a!

O vreme deloc potrivita pentru un meci de fotbal la Beuren, acolo unde-am fost intampinati de-o vreme ,,caineasca’’, doar 3 grade Celsius si-o ploaie marunta care semana pe-alocuri cu o lapovita care ne-a avertizat ca iarna bate la usa... O ora deloc potrivita, 19:00, o luminozitate scazuta si din cauza unei ceti care aparea si disparea, fapt pentru care si calitatea imaginilor foto, lasa de dorit... Un joc frumos in care am avut parte si de-o mare surpriza: in teren s-au aflat si doua jucatoare cu origini romanesti! La formatia SV Beuren/Isny, atacant cu numarul 13, Ioana Munteanu, iar la formatia vizitatoare, cu numarul 12, o nemtoaica 100% dar cu sange prin vene romanesti, Beatrice Schuller! Deloc impresionati de vremea potrivnica, au asistat la joc si vreo 33 de persoane, adevarat ca toate din partea gazdelor... Daca trainerul echipei vizitatoare, muntenegreanul Fikret Djeka, n-a prea avut la dispozitie un lot numeros, nu acelasi lucru il putem spune despre cel al echipei gazdelor, Thomas Unterreiner, cel care a beneficiat de un lot, pe cat de numeros, pe atat de valoros. Asa am aflat si ca la antrenamente, acesta din urma are chiar si 20 de sportive... Asta inseamna ca la Beuren ceva se vrea, nu-i asa? Jocul a fost unul animat, chiar daca ploaia ne-a parasit abia prin minutul 80 al jocului. Asta n-a impiedicat jucatoarele celor doua teamuri sa ne arate un fotbal de calitate. Scorul a fost deschis in minutul 16 de Tanja Prinz printr-un superb lob, dupa o respingere impotriva unei rafale usoare de vant a unei jucatoare din Horgenzell. Oaspetele au o buna oportunitate de-a egala situatia pe tabela, dar iese inspirat in afara careului de 16m goalkeeperul Sabrina Kolb si respinge in extremis. Dupa doua interventii excelente ale celuilalt goalkeeper, Teresa Kesenheimer, scorul se modifica din nou, 2-0 pentru gazde, marcatoare Lea Schwarz, cea care, dupa alte 11 minute isi trece in cont dubla personala, prinde un sut la coltul lung surprinzand-o pe Teresa Kasenheimer, si duce scorul la 3-0! Oaspetele au de doua ori sansa marcarii unui gol, odata prin golgetera Verena Buss si-odata dupa o insistenta in atac a Tamarei Gangl, dar cele care sunt mai pragmatice, sunt jucatoarele gazde, care insista la o minge si profita, duc scorul la 4-0 cu un minut inainte de pauza, marcatoarea golului, numarul 7, Thea Hengge! O pauza scurta de doar 5 minute... O repriza secunda in care mingea a trecut rand pe rand de la o echipa la alta, intr-un joc pe contre... In minutul 73, o ciocnire in careul vizitatoarelor intre Teresa Kasenheimer si una dintre jucatoarele din atacul gazdelor, dar interventia goalkeeperului vizitatoarelor a fost considerata ok... Cu 5 minute inainte de final, o interventie intaziata si 11m pentru gazde, iar de la punctul cu var, Thea Hengge isi trece in cont dubla personala si duce scorul la 5-0! A fost dealtfel si scorul final, chiar daca vizitatoarele din Horgenzell puteau marca golul de onoare la ultima faza a jocului... Fara prelungiri, chiar nu mai era cazul, 5-0 la final!

Chiar daca o primit 5 goluri, dupa parerea mea, goalkeeperul de la SV Horgenzell, Teresa Kasenheimer, poate fi creditata ca MVP al meciului!

SV Beuren/Isny: Sabrina Kolb – Anja Prinz, Sandra Vogel, Ramona Frick – Lea Schwarz (capitan), Marina Geiger, Thea Hengge, Emma Busse – Tanja Prinz

Rezerve utilizate: Vanessa Hege, Selina Ohmeier, Maditha Busse, Ioana Munteanu

Trainer: Thomas Unterreiner

SV Horgenzell: Teresa Kasenheimer – Tina Buchele, Anna Deifel (capitan), Greta Schnekenburger, Tamara Gangl – Annabelle Port, Verena Buss, Sandra Barta

Rezerve utilizate: Anja Wielath, Beatrice Schuller

Trainer: Fikret Djeka

A arbitrat: Guido Graf din Friedrichshafen