Romania – Norvegia 25-30 dar nu ne intereseaza! Conteaza ca avem MVP, conteaza ca suntem in 1-8... Ce ne intereseaza ca echipa e rupta in doua?

Echipa nationala feminina U19 a Romaniei, a disputat la Gyor al treilea joc al Grupei D in compania echipei similare a Norvegiei, meci contand pentru Campionatul European de handbal feminin destinat echipelor U19. Cu ,,sacii in caruta’’ dupa disputarea primelor doua jocuri ale grupei, o calificare in primele 8, asa cum spuneam si dupa jocul din meciul castigat cu Suedia, restul sunt bonusuri. Daca asa ne place... Personal asteptam o revansa dupa umilinta din urma cu doar cateva zile din turneul norvegian de la Scandinavian Open... Cam 100 de spectatori au fost prezenti in sala din Ungaria la debutul jocului dintre Romania U19 si Norvegia U19. Echipa noastra a jucat in echipament complet rosu in acest meci si-au avut primul atac... Mingea are sapun pe ea clar, o pierdem la 9-le norvegian si pe contraatac suntem taxati: 0-1 in secunda 43! Jucam un fel de turca pe langa semicercul mare al careului norvegian atat cat sa pierdem mingea... Pe atacul pozitional, ne scoate ca si-n ultimul meci, Diana Ciuca... A fost de fapt o aruncare slaba a jucatoarei din Norvegia, aflata intr-o oarecare pierdere de tempo... La atacul nostru pozitional reusim sa scoatem o eliminare pentru o jucatoare din tabara adversa... Ne precipitam romaneste si pierdem oportunitatea egalarii... Am scapat fara gol pentru ca scandinavele forteaza in atac... Ne aruncam in atac si reusim sa obtinem un 7m... De la linie reusim sa egalam, 1-1 in minutul 3 si 37 de secunde! Atacul in 5 al nordicelor, reusim o interceptie si-un contraatac scoala, si reusim sa trecem in avantaj in minutul 4 si 19 secunde, 2-1, dupa o norocoasa revenire a mingii din bara... Scandinavele scapa de jucatoarea in minus, au atac, il prelungesc si cand arbitrele ridica bratele indicand pasivul, o aruncare surprinzatoare restabileste egalitatea pe tabela, imediat ce-am trecut in minutul 5 si 5 secunde!... 2-2. Pierdem usor atacul... Nu jucam practic dupa nicio tactica. Un joc dupa ureche. Contraatac rapid al norvegiencelor si in chiar minutul 6:00, Adina Cace reuseste sa se apere excelent respingand spectaculos in aut... La atacul prelungit, pareaza aruncarea extremei dreapta norvegiene Diana Ciuca. Reusim un gol frumos prinr-o patrundere centrala prin apararea norgegiencelor si trecem din nou in avantaj, 3-2! Doar de 8 secunde au avut nevoie adversarele sa penetreze apararea visatoare a alor noastre si 3-3 pe tabela de scor. Mai mult de atat, reusim sa ramanem si-n 5 pentru atac... Scandinavele au avut acest sistem de joc de 5 contra 6 pregatit si o jucatoare iese avansata pentru un unu la unu... Si ce daca ar spune hatterii! Ei bine, din extrema, mingea ajunsa cu noroc la slatineanca Aina Cace si luam iar lungime in fata adversarelor, 4-3! Apara Ciuca in prima faza dar mingea iese afara si echipa Norvegiei reia atacul... Minutul 8 si 20 de secunde, cu noroc ajunge mingea in partea stanga a atacului adversarelor si Diana Ciuca nu poate decat sa scoata mingea din plasa, 4-4! Scoatem portarul si mergem la atacul 6 contra 6, iar norvegianga avansata pentru presing revine in apararea traditionala. O dam in bara... Si pierdem oportunitatea trecerii intr-un nou avantaj pe tabela. Nu ne iarta de pe extrema dreapta jucatoarea norvegiana desi am ajuns in efectiv complet. Trec din nou in fata adversarele Romaniei, 4-5!  Egalam la 5 de pe extrema dreapta a atacului cu 17 secunde inainte de a vedea pe cronometrul transmisiunii minutul 10:00... Aparara Ciuca si-avem atacul cu doua secunde inainte de intrarea in minutul 11... Il pierdem copilareste si le dam posibilitatea nordicelor sa plece pe-un contraatac rapid... Nu ezita sa faca asta... Au chiar posibilitatea sa marcheze dar inca odata ne scoate Ciuca. Se opreste jocul pentru ca o conationala e cazuta... Intra staff-ul medical romanesc, adica un om pardon ca n-avem doi in acest staff!... E-un fel de Time Out auxiliar decare profita ambele combatante si fug la banci... Se duce si acesta si se reia jocul... Atunci cand cronometrul a aratat 11:00, 7m pentru norvegience si eliminare de doua minute in tabara tinerelor tricolore. 5-6 avantaj din nou pe tabela pentru scandinave! Pe atacul alor noastre in 5, un shimb rapid de mingi si-o torpila a baimarencei Evei Kerekes restabileste egalitatea la 6... Dupa 11 secunde luam usor gol pentru ca apararea noastra viseaza, 6-7! Pe atac pozitional, fara sa te forteze cineva sau ceva, o aruncare pe langa poarta de pe la 14 m... Ne aparam bine de data asta, chiar daca in 5 plus portarul, portar care reuseste sa apere aruncarea pivotului nordic. Avem sansa atacului si-a revenirii pe tabela la egalitate... Suntem in efectiv complet acum. Atac prelungit, dar nu stim ce sa facem cu mingea... Asta la club se invata, la echipa nationala daca nu se simt intre ele fetele ca nu le spune nimeni nimic concret, s-a vazut... pierdem mingea cand arbitrele arata pasiv si contraatac nordic finalizat cu gol. 6-8 si e intaia data cand adversarele noastre au doua lungimi in fata... Abia am ajuns la minutul 14 si-o secunda... Cam atat ne-a fost? Am terminat oare benzina? Reusim sa marcam prin pivot si sa reducem din diferenta, 7-8! Aproape de jumatatea primului mitan si abia primul gol marcat de pivotul nostru... Adevarat ca nici nu l-ai jucat... Practic, inexistent. Practic n-au fost invatate de dascalii lotului sa joace pivotul handbalistele noastre... 7-9... Si ramane tot 7-9 dupa atacul nostru... Rateaza si adversarele noastre. Am intrat in a doua jumatate a primei parti a meciului. Rateaza Kerekes, dar avem noroc ca mingea iese in out... Relam atacul. 8-9 pe atac pozitional, din centru, ca si nordicele erau cu mintea cine stie pe unde... De 7 secunde au avut insa nevoie sa obtina un 7m... Se schimba portarii... Intra Chetraru... Decarul nordicelor nu ne iarta si 8-10! Ratam cu nonsalanta pentru ca nu jucam practic nimic ci doar un handbal invatat fiecare pe la casele ei (a se citi clubul ei)! Scandinavele nu profita, se joaca si pierd mingea... Repunere foarte lunga Ciuca, unu la unu cu portarul advers si o nimereste exact in picior... Avem noroc ca o dau ele in bara de pe extrema dreapta... 9-10 norocos pentru ca toata lumea bajbaie mingea... Ne aparam exact si respingem in corner primul atac norvegian. La reluare reusesc de pe extrema stanga sa calce semicercul... Avem sansa revenirii... Nu putem nimic. Chiar nimic. La timp isi da seama si Dragos Dobrescu si cere primul timp de odihna... N-avem nevoie de tot timpul si mergem repede pe teren...Oare de ce? Nu reusim sa egalam ca ratam usor... se-aude intaia oara si-un palid ,,Norway, Norway’’... Pasi in fault... Scapa norocoase norvegiencele desi pierduse-ra mingea... Reiau atacul, era sa piarda iar mingea, arbitrele arata pasiv, trei pase si-a patra, aruncare puternica si palmele Dianei Ciuca-s date peste cap... 9-11 in minutul 20:03... Obtinem un 7m si nu-l ratam: 10-11... Asa se merge cap la cap cu doua goluri in fata Norvegia si revenirea alor noastra dar la doar unul... Desi au sansa desprinderii la trei lungimi pe final de prima repriza, se intra la cabine cu doar doua diferenta, 13-15! Ceva se intampla si eu nu pricep... La cabine au mers toate jucatoarele Norvegiei si jumatate dintr-ale noastre! Oare de ce bat mingea pe durata pauzei ca-n curtea scolii rezervele Romaniei? Paremi-se ca suntem rupti in doua: titularele si restul lumii... INCREDIBIL si totusi real! Ceea ce nu inteleg eu, e cum poti tine un discurs motivational doar la juma’ de echipa, in timp ce cealalta jumatate plus doua bat mingea ca in curtea scolii?... O sa-mi spuneti ca asa-i handbalul modern... Atunci va cred, desi am vazut si eu la viata mea cateva meciuri intregi (a se citi cu tot cu pauze)... Despre repriza secunda, DEZASTRU! Ne-au luat tare inca din debut si s-au dus la primul atac la trei distanta... Au mers peste noi tavalug, au marcat cand au vrut si cand nu... Au pastrat lungimile necesare castigarii jocului... S-au distrat efectiv cu-ale noastre care parca erau dupa party... Scandinavele au avut usor 3 si 4 si 5 si chiar 6 avans (27-21 si 29-23 cu 3 minute si jumatate inainte de final)... S-a gatat doar la 5, 25-30! Ale noastre au jucat saracele cam fiecare pentru ea. Nici vorba de echipa in acest meci... Sa nu spunem ca la Time Out-uri, ale noastre n-au profitat de intreg timpul acestor intreruperi... Fara sa participe la aceste Time Out-uri, antrenorul cu portarii, probabil nu e agreat de cei doi, Dragos Dobrescu – Valeriu Costea... La ultimul Time Out, Valeriu Costea mai ca nu i-a sarit in brate sa-l felicite pe Dobrescu... Oare de ce? Asa se procedeaza mai nou in handbalul mdern? Am jucat ultima faza a meciului cu 7 in camp... A fost sigur cel mai spectaculos moment al meciului! Ca altfel... Gandurile acestui 25-30 ne-au dus la Deea Tarsoaga... Altfel aratam ,,creierul’’ nationalei pe teren... Acuma ca-i datoram clujencei Seno (a se citi Ani Senocico) lipsa Andreei coroborata cu indecizia unor arbitri... Ca n-am avut in acest meci ,,nerv’’ cum am vazut cu doua zile in urma in jocul cu suedezele, ca ne mulumim cu doua sau trei actiuni individuale... Obiectivul a fost atins asa cum spunea mister Dobrescu, suntem in primele 8 si ne doare la basca... In comparatie cu staff-ul norvegian care schimba liniile in permanenta ca la hochei, stiu cunoscatorii si cei carora le pasa... Astialalti merg pe principiul ,,Las-o ba ca merge-asa...’’ Ne-am mai scos cu un MVP, Andreea Popa, asta e cel mai important, nu valoarea echipei ci valorile individuale... Romania U19 s-a calificat in faza grupelor principale (si asta ne intereseaza), acolo unde vom intalni in Main Round-ul Campionatului European echipa gazda, Ungaria U19 si Spania...

Romania U19: Ciuca, Chetraru – Popa ( 9 goluri), Cace (3), Jipa (3), Kerekes (3), Moraru (2), Balaceanu (1), Barabas (1), Moroianu (1), Samant (1), Valcan (1) Vrabie, Pica, Darie, Stamin

Antrenori: Dragos Dobrescu, Valeriu Costea si Ildiko Kerekes-Barbu

Urmeaza o zi de pauza si marti dam piept cu gazdele maghiare... Orice punct castigat e bonus nu-i asa? Poate mai facem rost de MVP-uri, nu ne intereseaza ce facem ca echipa ci ca jucatoare luate individual...

Sursa foto: facebook Women’s 19 EHF EURO 2019