Liga Florilor la handbal dupa jocurile din etapa a III-a… Surpriza imensa la Bistrita !

Finalul de weekend a prilejuit iubitorilor de handbal feminin sa aiba parte de adevarate spectacole la jocurile etapei a III-a in Liga Florilor. Etapa a debutat vineri 15 septembrie cu jocul din capital, acolo unde formatia visinie a Rapidului a primit replica formatiei de sub Meses, HC Zalau. A fost un joc frumos, un joc de lupta, controlat de la un capat la celalalt de formatia ardeleana a lui Gheorghe Tadici. Chiar daca rapidistele au deschis repede scorul, a fost pentru prima si ultima data cand acestea aveau avantaj pe tabela de scor. Daca la pauza mare scorul a fost 9-17, la finalul jocului diferenta a fost de doar doua goluri, 25-27, si asta pentru ca, intre minutele 41 si 50, vizitatoarele s-au intercut in ratari, care mai de care mai spectaculoase,  arbitrii din Resita D.Gurbina si E.Stanciu eliminand in acest interval doua jucatoare de la Zalau, pe Raluca Irimia si pe Andrada Trif, pe aceasta din urma chiar de doua  ori… Rapidistele au profitat si s-au apropiat la 22-25. Roxana Daniela Rob a fost desemnata jucatoarea partidei si prin cele 8 reusite. Ziua de sambata 16 septembrie a debutat cu jocul dintre CSM Roman – CSU Danubius Galati. Un joc controlat da capo al fine de formatia gazda, formative care a inceput excelent partida, avand in minutul 4 tot atatea goluri avans pe tabela, 4-0, printr-un debut fulminant al Alexandrei Iovanescu.  Vizitatoarele nu si-au gasit pasii, astfel ca in minutul 13:30 pe tabela se inregistra un surprinzator 9-1 ! Daca la pauza mare scorul a fost 15-10, finalul primei reprize apartinand in totalitate vizitatoarelor de la malurile Dunarii, debutul reprizei secunde, a apartinut tot acestora, in aceste prime 5 minute din partea secunda jucatoarelor de la Roman nereusindu-le practic nimic,  iar de partea cealalta Daciana Balaban Curtean & Compania reusind sa se apropie pe tabela la trei goluri, 15-12. Handbalistele de la Roman calca acceleratia la maCSim si daca formatia din Galati s-a relaxat, tabela de scor a aratat 22-15 in minutul 51 ! In cele 9 minute ramase, ambele echipe inscriu de cate doua ori fiecare, astfel ca tabela a inmarmurit la 27-17 la final de joc… Elena Livrinikj de la vizitatoare a fost cea mai buna marcatoare prin cele 7 reusite, jucatoarea meciului a fost Alexandra Iovanescu de la echipa gazdelor. La Bistrita s-a disputant jocul dintre CSM Bistrita si HCM Ramnicu Valcea. Pana in minutul 12, nimic spectaculos nu s-a intamplat. Gazdele au controlat jocul si si-au pastrat diferenta de doua goluri de pe tabela. In 7 minute, doar trei ocazii ale gazdelor, si doua goluri ale vizitatoarelor din Ramnicu Valcea si scorul a fost egal, 6-6. Pana la finalul primei reprise, ambele echipe au marcat de cate 4 ori, 10-10 scorul primei reprize ! Repriza a doua incepe la fel ca prima, cu gazdele distantandu-se usor pe tabela, pana la 14-11 in minutul 35. Timp de 8 minute ambele echipe se intrec in ratari, prima care sparge gheata fiind Iryna Glybco, care reduce scorul, 14-12 in minutul 41. Din minutul 45, lucrurile se schimba, handbalistele oaspete trec la carma jocului, gazdele tinand aproape, egalitatea pe tabela de scor, inregistrandu-se pentru ultima data in minutul 51, 18-18, moment in care vizitatoarele arata ca-si doresc cele 3 puncte puse in joc, si conduc cu unul, doua si chiar trei goluri pana in final de joc, atunci cand tabela a aratat un surprinzator 20-23 ! Jucatoarea partidei a fost iberica din lotul vizitatoarelor Marta Herrero si datorita celor 6 goluri marcate.  La Slobozia s-a disputant jocul dintre formatia gazda, AHCM Slobozia si formatia vicecampioana a Romaniei HC Dunarea Braila. Gazdele profita de forma slaba a vicecampioanelor inca din debutul jocului, astfel ca in minutul 4 pe tabela de scor este inregistrat 4-1 ! Vizitatoarele isi amintesc ca sunt totusi detinatoarele medaliilor de argint in editia trecuta a campionatului si revin in joc, egaleaza situatia pe tabela de scor si chiar fac 4-5 in minutul 13, minut in care gazdele egaleaza la 5. In minutul 26, trei goluri avans pentru vizitatoare, 6-9, si cu 8-13 se intra la cabine pentru pauza mare.  Repriza secunda continua cu dominarea jocului de catre handbalistele vizitatoare, formatia gazda nereusind decat sa tina pasul cu vicecampioanele, nereusind insa sa se apropie de acestea. Un 18-26 la final si primele 3 puncte in contul formatiei resiteanului  Pera . Prin cele 8 goluri marcate, dar si prin prestatia jocului etalat pe intreaga durata a meciului, italianca de origine romana Cristina Gheorghe a fost declarata jucatoarea partidei. Sambata dedicata handbalului feminine din Liga Florilor s-a incheiat in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov odata cu jocul dintre ASC Corona 2010 Brasov – Universitatea Cluj. A fost cu siguranta cel mai frumos joc al etapei, atat prin evolutiile din teren ale celor doua combatante cat si prin atmosfera create in jurul acestui joc. A fost un joc la discretia handbalistelor de sub Tampa, nepunandu-se nici un moment problema invingatoarei. Gazdele incep asa cum o fac de obicei, distantandu-se rapid pe tabela de scor, 6-3 in minutul 18, pentru ca vizitatoarele sa reuseasca sa egaleze situatia la 6 si datorita ambitiei cu care a jucat in acest joc Ana Maria Berbece, crescuta de formatia brasoveana… 8-6 in minutul 23 si 8-9 in minutul 24, aceeasi Berbece reusind sa inscribe de doua ori spectaculos in poarta Brasovului. Cu doua minute inainte de finalul primei reprise, iese la rampa extrema dreapta a nationalei, Laura Chiper, care inscrie in stilu-i caracteristic de pe semicercul de la 9m si se intra la pauza mare cu 16-12. Repriza secunda n-a fost decat un galop de sanatate pentru hadbalistele Coronei, singurele jucatoare care-au reusit ceva, Alexandra Dindiligan, Ana Maria Berbece si Diana Puiu reusind sa se ridice la nivelul jocului impus de handbalistele lui Costica Buceschi. Dealtfel cele trei jucatoare din lotul clujencelor fiind si cele mai bune marcatoare, fiecare trecandu-si in cont cate 6 reusite. Pe lista marcatoarelor in formatia gazda, Sorina Tirca, nimeni alta decat o jucatoare de baza in echipa nationalei mici, o jucatoare senzatie in handbalul feminin romanesc, o golgetera inascuta,  cea care-a reusit in partida din Divizia A in Seria B  6 goluri in partida pe care ASC Corona 2010 Brasov a castigat-o la pas cu 35-18, cu o zi si jumatate in urma impotriva formatiei CSU Oradea. Greu de stabilit care dintre cele doua handbaliste ale vizitatoarelor, Ana Maria Berbece si Alexandra Dindiligan au jucat mai bine in acest joc, ambele fiind considerate jucatoarele partidei. Duminica la matineu, doua jocuri interesante, unul la Craiova intre handbalistele lui Bogdan Burcea, SCM Craiova si echipa nou promovata in Liga Florilor, CSM Slatina, iar al doilea la Cisnadie, acolo unde s-a deplasat campioana CSM Bucuresti. La Craiova, vizitatoarele de la Slatina n-au putut tine pasul cu craiovencele, Cristina Zamfir s-a distrat efectiv pe teren, reusind 10 goluri in stilul care a consacrat-o, singura jucatoare din lotul vizitatoarelor care a aratat ceva fiind Lorena Ostase…  Cristina Zamfir, jucatoarea intalnirii. Din pacate pentru suporterii din Slatina, echipa CSM-ului este singura echipa din Liga Florilor care n-a castigat nici macar un punct in primele 3 etape… La Cisnadie, echipa sibiencelor, Magura a reusit sa tina piept campioanelor in debutul de joc, mai mult de atat, dupa un inceput usor ezitant in care campioanele au luat un usor avans, sibiencele revin in joc si chiar reusesc sa preia conducerea pe tabela de scor, 8-7 in minutul 19. Urmeaza apoi o perioada in care jucatoarelor de la Magura nu le ,,intra’’, ratarile Oanei Apetrei, Ivanei Bozovic, Adei Moldovan, corroborate cu jocul bun al vizitatoarelor, face ca tabela la final de prim act sa inregistreze un firesc 10-15. Repriza secunda este una fara istoric, formatia campioana castigand facil jocul, tabela la final aratand 18-27 ! Jucatoarea partidei, Therese Isabelle Gullden…  In urma acestor scoruri inregistrate, dupa trei etape, CSM Bucuresti, SCM Craiova si ASC Corona 2010 Brasov sunt ocupantele primelor trei pozitii in clasament, in aceasta ordine, toate acumuland maCSimim de puncte 9, departajate fiind de golaveraj. Lanterna rosie este echipa din Slatina care n-a reusit sa acumuleze nici un punct. Cele mai productive atacuri, CSM Bucuresti cu 96 reusite, SCM Craiova cu 87 si U Cluj cu 84,la polul opus,  cele mai slabe atacuri, CSU Danubius Galati cu 52 goluri, AHCM Slobozia cu 68 goluri si HCM Ramnicu Valcea cu 69 reusite. Cele mai bune aparari, HC Dunarea Braila cu 64 goluri primite, locurile doi si trei la egalitate CSM Bucuresti si SCM Craiova, ambele cu cate 66 goluri primate, iar la polul opus,  cele mai slabe aparari, Rapid Bucuresti cu 89 goluri primite, U Cluj si CSM Slatina, ambele cu cate 87 goluri primite.  Etapa cu numarul 4 incepe miercuri 20 septembrie si  se termina tocmai in 8 octombrie. Campionatul se intrerupe datorita actiunii lotului national de senioare…