Liga Florilor dupa jocurile din etapa secunda… Surprize?

,,Distractiile’’ din handbalul feminin romanesc din varf, au continuat si-n etapa secunda, cu jocuri  programate pentru sambata 9 septembrie (5 jocuri), duminica, jocul de la Ramnicu Valcea dintre gazdele de la HCM si oltencele din capitala banilor, SCM Craiova, o etapa care se va incheia miercuri 13 septembrie cu jocul din capitala, acolo unde se vor infrunta CSM Bucuresti si CSM Roman. Nici n-a debutat bine Liga Florilor ca s-a si demonstrat ca este ,,aceeasi Marie dar cu alta palarie’’…  De ce?  Inca traim vremuri in care ,,unii’’ au ,,acces’’ la cei de la federatie… Etapa a debutat cu doua jocuri la matineu, ambele incepute la aceasi ora, 11:00, ambele terminate cu victoria vizitatoarelor. La Braila, vicecampioana HC Dunarea, nu-si gaseste pasii, sau poate nu-si rezolva problemele de lot. Sau poate nu se vrea... Chiar si in jocul de acasa, formatia braileana a aliniat la start o formatie solida, dar cu o banca de rezerve hilara… Probabil nu se mai vrea preformanta ! Se aud voci dinpre Braila care discuta despre un anumit partid, implicat pana peste poate in hadbalul de acolo. Nimic rau am spune unii, poate si ceilalti, daca treburile ar merge ca pe roate. Poate ca merg inspre bine dar nu le vedem noi pentru ca am fost invatati cu victoriile brailencelor si-atunci primele doua esecuri ar trebui trecute ca simple ,,accidente’’…  Sunt si voci care discuta despre faptul ca ,,vestiarul’’ nu l-ar mai dori pe resiteanul Florentin Pera… La Braila au castigat ardelencele din Bistrita ! 30-31 la final, dupa ce la pauza conduceau gazdele cu 18-14 ! Primele 14 minute din repriza secunda a fost catastrofala pentru formatia gazda, care n-a reusit decat sa se intreaca in ratari monumentale. Vizitatoarele din Bistrita nu s-au lasat invitate de doua ori… Au marcat pe banda rulanta…  A fost si o razbunare personala a Alexandrei Mihaela Orsivschi care ,,a plecat’’ de la Braila spre a-i face loc in echipa mult adulatei si agreatei Alina Czeczi… Ca actuala echipa a Brailei sta in goalkeeperul  de nationala Elena-Gabriela Voicu, in internationala Gabriella Szűcs si in Cristina Gheorghe, component si ea in echipa de handbal a Italiei, se poate vedea din avion… Intrebarea se pune, pana cand? Dupa parerea mea, cele mai bune jucatoare ale partidei, Cristina Gheorghe de la gazde si Alexandra Mihaela Orsivschi de la vizitatoare… In cealalta partida disputata de la ora 11:00, nou promovata CSM Slatina, a primit replica formatiei de sub Tampa, ASC Corona 2010 Brasov, o formatie noua din punct de vedere al componentei si-al stilului de joc impus de trainerul Costica Buceschi. Daca in jocurile din pregatiri, formatia brasoveana a cam fost ciuca batailor, dupa etapa de debut in care brasovencele abia au reusit sa se impuna la limita acasa cu HCM-ul din Ramnicu Valcea,  23-22, iata ca handbalistele de la Corona isi regleaza frumos si sigur ritmul si se impugn dupa un joc frumos, deloc lejer cu 22-25, dupa ce la pauza mare au avut un avantaj de 5 goluri pe tabela, 10-15, spre nemultumirea tehnicianului brasovean, care s-a bucurat de scor, nu si de jocul prestat in totalitate de elevele sale. Se vede profesionalismul… Remarcatele jocului, Camelia Hotea Balint si Laura Chiper, ambele jucatoare de nationala de la formatia din Brasov.  Atunci cand clopotele bisericilor din Cluj trageau de 12, in Sala Sporturilor ,,Horia Demian’’ a debutat jocul Universitatea Cluj – Rapid Metrou Bucuresti. S-a jucat 8-7 pe toata durata partidei. 7-7 pe teren si plusul pana la 8 dat inimosii suporteri clujeni. 19-15 la pauza mare si  37-29 la final. Remarcata jocului, Ana Maria Berbece, o jucatoare care si-a regasit pasii la Cluj si pofta imensa de gol… La Zalau s-a disputant jocul patru al etapei, acolo unde in sala ,,Gheorghe Tadici’’ s-au infruntat pe teren HC Zalau si CS Magura Cisnadie. Un duel al Ardealului in care au invins gazdele cu 28-27, dupa un 13-15 inregistrat la pauza. Impropriu spus au invins gazdele, pentru ca este de fapt o victorie a fondatorului echipei, patronal acesteia, antrenorul acesteia, directorul tehnic al acesteia, Gheorghe Tadici. La acest succes si-au adus contributia si cuplul de arbitri Cristina Nastase & Simona Stancu… Ceea ce s-a intamplat pe teren in ultimele 8 minute din joc, greu de explicat… Daca n-au reusit sa inscrie gazdele in 7, atunci cele doua amazoane au considerat corect sa o trimita pentru doua minute la odihna pe Daniela Crap. Ar fi fost corect insa ca dupa o mana voluntara in gat la pivotul Oana Apetrei, Raluca Irimia sa mearga direct in tribune pentru a treia eliminare de doua minute. N-au vazut cele doua amazoane. Cum n-au vazut nici faultul clar pe semicerc facut de extrema stanga, capitanul gazdelor Valentina Bardac-Panici… Si, pentru ca totul sa fie perfect, conform cu… cu 11 secunde inainte de final, cele doua arbitre dicteaza aruncare de la 7m si ii pun mingea la linie Roxanei Rob. Cu siguranta ca daca n-ar fi marcat, Roxanei i s-ar fi dat o noua sansa de reusita finala… Au reusit sa iese cu ochii in lacrimi sibiencele de pe teren, in aplauzele spectatorilor de sub Meses… Ironici sau nu, au aplaudat invingatoarele morale ale jocului. Prima de victorie insa le-a fost furata handbalistelor de la Magura Cisnadie. Inca odata s-a demonstrat (daca mai e nevoie) ca Giga e ,,omul casei’’…  De departe, golgetera sibiencelor, Ada-Emilia Moldovan a fost jucatoarea jocului… In ultimul joc al zilei, s-au infruntat CSU Danubius Galati si AHCM Slobozia. Un joc frumos de angajament, un joc la limita sportivitatii in multe faze ale jocului. Daca la pauza conduceau hanbalistele gazde cu 12-11, la final de joc au invins oaspetele cu 20-21… Au avut grija de asta cuplul de arbitri  D.Florescu-A.Stoia…  se putea termina jocul la egalitate daca in ultimele doua secunde  Sheiko Alla nu ar fi irosit lovitura de la 7m… Daca de la formatia oaspete mi-au placut in acest joc Andreea Patuleanu si Yaroslava Burlachenco, de la formatia gazda mi-au placut din nou, Oana Apetrei si Elena Serban, goalkeeperul gazdelor fiind considerata si de specialisti ca jucatoarea meciului. Duminica la Ramnicu Valcea s-a disputat penultimul joc al rundei intre HCM si SCM Craiova. A fost un joc la discretia oltencelor lui Bogdan Burcea, dominat clar, un joc in care am revazut pofta de handbal a Patriciei Vizitiu, a Andreei  Pricopi, a capitanului nationalei, Valentina Ardean-Elisei, si nu in ultimul rand a Cristinei Zamfir, din nou cea mai buna jucatoare a meciului. Un succes cu 24-28 dupa 11-15 la pauza, rezultat cu care formatia din Banie o egaleaza la puncte, 6, pe ASC Corona 2010 Brasov, dar trece pe prima pozitie in clasament datorita golaverajului, pana la disputarea jocului dintre CSM Bucuresti si CSM Roman… Si-n etapa cu numarul 3 speram sa avem parte de handbal spectacol in cele 7 partide, spun eu, destul de interesante si sper atractive din punct de vedere handbalistic…