Liga Florilor dupa prima etapa… Un handbal feminin romanesc de valoare !

S-a dat startul la distractie si in Liga Nationala din handbalul feminin romanesc, sau mai corect spus, din Liga Florilor, noua denumire a competitiei, unde sunt angrenate 14 echipe din 13 orase, capitala fiind reprezentata de doua formatii. A fost o prima etapa desfasurata pe parcursul a mai multor zile calendaristice, stiindu-se destul de bine faptul ca, televiziunile isi au rostul lor si in competitia handbalistica. Competitia a inceput duminica 3 septembrie cu o prima mare surpriza, la Roman, acolo unde s-a deplasat echipa pregatita de Gheorghe Tadici, HC Zalau, situata pe-a treia pozitie la finalul campionatului precedent. Ei bine, moldovencele de la CSM, au reusit sa se impuna cu 26-23 dupa 12-10 scor inregistrat la pauza.  Poate surprinde rezultatul, prin prisma faptului ca,  formatia din Zalau a reusit sa-si pastreze lotul ca in sezonul trecut, singura plecare fiind a Teodorei Bloj la ASC Corona 2010 Brasov.  Muntenegreanca Jasna Tošković a fost considerata de specialisti jucatoarea jocului. Tot duminica, s-a disputant in capitala, intalnirea dintre doua nou promovate, Rapid Bucuresti si CSM Slatina. S-au impus la final gazdele in visiniu ale Rapidului cu 28-25, dupa ce la pauza scorul a fost 13-12. Jucatoarea partidei a fost considerata sarboaica  Hristina Nedeljkovic. Marti, 5 septembrie, in Sala Sporturilor ,,D.P.Colibasi’’ din Brasov, in meciul al treilea al editiei de campionat 2017/2018, ASC Corona 2010 Brasov a primit vizita formatiei HCM Ramnicu Valcea. A fost probabil unul dintre cele mai frumoase jocuri ale rundei din Liga Florilor. 23-22 scorul la final dupa 11-11 inregistrat la pauza. Bianca Tiron, ajunsa la echipa de sub Tampa la inceputul acestui sezon a fost considerata jucatoarea partidei. Ultimele 4 jocuri ale rundei inaugurale s-au disputant miercuri 6 septembrie.  La Galati, CSU Danubius a primit replica vicecampioanelor de la Dunarea Braila. Cu o foaie subtire, doar 11 jucatoare pe aceasta, formatia vizitatoare n-a putut decat sa tina aproape de gazde. Un ciudat 15-14 la final pentru galatence, dupa un 8-8 inregistrat la pauza. Decarul formatiei gazda, Daciana Balaban-Curtean, a fost considerata jucatoarea partidei. De mentionat faptul ca dupa joc, majoritatea componentelor formatiei gazda au considerat ca au jucat cu un om in plus, acordandu-le suporterilor toate meritele acestui rezultat.  CS Magura Cisnadie a primit replica formatiei Universitatea Cluj.  Vzitatoarele si-au vandut scump pielea, 28-24 rezultatul la final, dupa ce la pauza tabela inregistra egalitatea la 14. A fost un joc frumos, in care s-a mers de la egal la egal in mare parte din el, un joc in care de la vizitatoare s-au facut remarcate Ani Senocico si ex-brasoveanca Ana Maria Berbece, iar de la gazde, Ada Moldovan cu aceeasi pofta mare de gol la fiecare meci. Ada a si fost desemnata jucatoarea partidei, nu doar prin prisma celor 11 joluri marcate, ci prin prestatia jocului etalat pe intreaga durata a acestuia.  SCM Craiova si Gloria Bistrita, 25-29 la final dupa ce la pauza  tabela inregistra scorul 13-9. Cristina Zamfir de la formatia din Banie a fost desemnata jucatoarea partidei. La Slobozia, AHCM din localitate a primit vizita campioanei en titre, CSM Bucuresti in ultima partida a etapei.  Desi echipa campioana a jucat in acest meci fara Cristina Neagu, Jelena Grubisic si Camille Ayglon, s-a impus la final cu 29-37 dupa ce la pauza scorul a fost 12-19. Cu 11 goluri, toate din actiune, Alina Ilie de la formatia gazda a fost desemnata jucatoarea partidei.  A fost o prima etapa in care nu s-a inregistrat nici un rezultat de egalitate. Dupa jocurile acestei prime etape, se spera la un campionat frumos, echilibrat, campioana fiind deja cunoscuta…  Etapa secunda se disputa incepand de sambata 9 septembrie cand au loc 5 jocuri, unul duminica 10 septembrie, iar etapa se incheie miercuri, 13 septembrie. 7 jocuri foarte interesante in aceasta etapa secunda, jocuri despre care vom mai vorbi…